Wyciek danych osobowych na Politechnice Warszawskiej

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Poufne dane Polaków w rękach oszustów! Ludzie tracą pieniądze

2021-08-12 13:02

Jak podaje zajmująca się cyberbezpieczeństwem firma Cyble do sieci wyciekły dane miliona kart płatniczych. Około trzech tysięcy z nich pochodziło z Polski, podano również z których banków. Numery kart wraz z danymi, m.in. kodami CVV i okresami ich ważności pojawiły się na forum internetowym poświęconym hakowaniu. Dane zostały skradzione w latach 2018-2019, więc jeśli ktoś wyrobił kartę płatniczą w 2020 roku, to wyciek go nie dotyczy. Jednak nawet połowa z nich wciąż może być aktywna, dlatego lepiej upewnić się, że nasze pieniądze są bezpieczne.

Wyciekły dane miliona kart płatniczych, około trzech tysięcy pochodziło z Polski

Dane kart płatniczych pojawiły się na publicznym forum i zostały udostępnione przez AllWorldCards, portal trudniący się cyberprzestępczością i sprzedażą wykradzionych danych. Co więcej, tym razem udostępniono wrażliwe informacje w zupełności za darmo. Wyciek został wykryty przez firmę Cyble, która monitoruje darkweb i działania hakerów w sieci. Jak z kolei podaje włoskie D3 Lab, nawet 50 procent kart wciąż może być aktywna, z kolei test losowych 98 kart wskazuje na 27 procent aktywnych. Wśród nich mogą być te pochodzące z polskich banków.

ZOBACZ: TAURON ostrzega klientów. Doszło do poważnego wycieku danych!

WPADŁ gang hakerów! Rozsyłali fałszywe alarmy bombowe, oszukiwali na grube miliony!

Firma Cyble ostrzega że, oprócz numerów kart płatniczych, wyciekły również ich daty ważności i kody CVV. Wraz z nimi hakerzy wykradli imiona, adresy zamieszkania, numery telefonów i adresy zamieszkania właścicieli kart. Nawet jeśli w bazie znalazła się nieaktywna karta, takie informacje w rękach cyberprzestępców wciąż mogą być niebezpieczne. 

Karty płatnicze z polskich banków znalazły się na liście

Na liście udostępnionej przez Cyble znalazły się polskie banki. Problem dotyczy ok. 3 tys. polskich kart płatniczych. Według szacunków firmy 120 kart pochodziło z PKO Banku Polskiego, 441 z BNP Paribas i 109 z mBanku. Dane mogą być jednak niedokładne. Już ING Bank Śląski w rozmowie z portalem bankier.pl potwierdził, że problem dotyczy jedynie 28 kart.

Sonda
Jak często korzystasz z karty płatniczej przy zakupach przez internet?

Dane zostały skradzione w latach 2018-2019, najwięcej danych wykradziono z kart płatniczych z Indii, USA i Meksyku. Jeśli otrzymaliśmy kartę w 2020 roku lub później, to ten konkretny wyciek nas nie dotyczy. W innym przypadku lepiej upewnić się, że nasze dane są bezpieczne, bo potencjalny przestępca z takim zestawem informacji może np. zaciągnąć na nas wysoki kredyt.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze