Praca w majówkę. Wniosek o urlop
Jeśli zdecydujemy się wykorzystać trzy dni urlopu w okresie od 27 kwietnia do 5 maja, będziemy mogli odpoczywać aż dziewięć dni. Urlop trzeba wziąć na poniedziałek i wtorek (29 i 30 kwietnia) oraz czwartek (2 maja). Wniosek o urlop trzeba złożyć odpowiednio wcześniej, tak żeby przełożeni mogli zorganizować pracę. Prawo pracy nie określa konkretnego terminu, z jakim należy złożyć wniosek o urlop – pisze serwis gazeta.prawna.pl. Im wcześniej, tym lepiej. Dużo zależy w tej kwestii od miejsca pracy, zawodu jaki wykonujesz. W niektórych firmach wewnętrzne zasady mogą być takie, że wnioski urlopowe należy składać ze sporym wyprzedzeniem, w innych można tuż przed planowanym urlopem.
Pracodawca ma prawo odmówić urlopu
Pracodawca może nie udzielić urlopu, jeśli uzna, że nieobecność pracownika spowoduje zakłócenie pracy w firmie. Szef nie musi swojej decyzji uzasadniać, może też przesunąć termin zaakceptowanego wcześniej urlopu bądź wezwać będącego w trakcie urlopu pracownika do firmy. Zgodnie z art. 167 Kodeksu pracy taka sytuacja jest możliwa tylko wówczas, gdy obecności pracownika w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu. W takim przypadku pracodawca ma również obowiązek pokryć koszty poniesione przez zatrudnionego w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.
Co przysługuje pracownikowi za pracę w święta?
Zgodnie z przepisami, pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy. W zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego. Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie w tym terminie dnia wolnego od pracy w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto. Jeśli pracownik w zamian za pracę w tym czasie otrzymuje dzień wolny, nie przysługuje mu prawo do dodatkowego wynagrodzenia.
Polecany artykuł: