Praca w policji w Polsce

i

Autor: Shutterstock

Służby mundurowe

Praca w policji w Polsce. Brakuje 13 tys. funkcjonariuszy. Ile zarabia policjant?

2023-03-23 11:08

Jak informuje dziennik Rzeczpospolita, powołując się na informacje NSZZ Policjantów, "Na mundurowych czeka 13 tys. wakatów. Tak kryzysowej sytuacji kadrowej nie było od 12 lat". Najgorsze niedobory wskazano w wielkich aglomeracjach, gdzie policjanci odchodzą na potęgę, a młodzi nie chcą pracować w tym zawodzie.

Dramatyczne braki kadrowe

"Rz" wylicza, że stan etatowy w policji to 107 tys. funkcjonariuszy, a liczba wakatów sięga 13 tys. zgodnie ze stanem na 1 marca tego roku. Najwięcej wolnych miejsc pracy jest w komendzie stołecznej obejmującej Warszawę i okolice, gdzie brakuje 1,9 tys. osób, czyli jednej piątej składu. Niedobory odnotowano również w Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Katowicach i we Wrocławiu.

– Jeśli przy obecnym stanie etatowym jest 13 tys. wakatów, to oznacza, że fizycznie w policji pracuje ok. 94 tys. funkcjonariuszy. To niepokojące, ponieważ to stanowczo za mało. Bezpieczny poziom to 100 tys. realnie pracujących – komentuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" gen. Adam Rapacki, były wiceszef policji i wiceszef MSWiA z lat 2007-2012. Jak podaje "Rz", dorzucanie pieniędzy przez oferowanie podwyżek, dodatków stażowych nic nie dało. W tym roku ze służby odeszło już 6,5 tys. osób, a przyjęto 772 osoby. Efektem jest to, że coraz częściej dochodzi do pospolitych przestępstw, na przykład kradzieży.

Dodatek antyemerytalny nie pomaga 

Jak informowaliśmy w Super Biznesie, od 1 marca 2023 roku, obowiązuje tzw. dodatek "antyemerytalny".  Dotyczy funkcjonariuszy i żołnierzy po 15 latach służby. Zgodnie z ustawą obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie również służby specjalne, KAS i Straż Marszałkowską.

Zgodnie z zapisami ustawy, nowe miesięczne świadczenie po 15 latach służby będzie się rozpoczynało od 5 proc. uposażenia i co roku będzie rosło o 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc. Po osiągnięciu 32 lat wysługi emerytalnej będzie też wliczane do podstawy wymiaru emerytury. Ustawa przewiduje ponadto wykreślenie z poszczególnych regulacji przesłankę do zwolnienia z formacji z tytułu samego osiągnięcia 30 lat wysługi.

Emerytura dla policjantów wstępujących do służby od 2013 r. wynosi 60 proc. średniej pensji wyliczonej z 10 kolejnych wybranych przez funkcjonariusza lat, za 25 lat pracy. Istnieje też możliwość otrzymania dodatku pielęgnacyjnego. 

Z kolei sami policjanci mówią, że prestiż zawodu upadł przez to, że są angażowani do zajęć, które ich ośmieszają, jak stanie na wysięgniku czy pilnowanie wejścia do TV

Zarobki w policji:

 • Komendant Główny Policji                                                17.865
 • Zastępca Komendanta Głównego Policji                            16.462
 • Komendant wojewódzki Policji                                          11.704
 • Komendant powiatowy (miejski, rejonowy) Policji                9.135
 • Kierownik referatu                                                            6.078
 • Detektyw/asystent                                                            5.320
 • Dzielnicowy/kontroler ruchu drogowego                              4.908
 • Policjant                                                                           4.474
 • Kursant 1                                                                          3.539
 • Kursant przed ukończeniem 26 roku życia                            3.666
 • Kursant po ukończeniu 26 roku życia                                    3.582

Źródło:policja.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze