Program Rodzina 500 plus funkcjonuje nieprzerwanie od 2016 roku. Od roku świadczenie rodzinne zostało usprawnione i 500 złotych można otrzymać na każde dziecko, niezależnie od kryterium dochodowego. Praktycznie wystarczy tylko złożyć wniosek 500 plus w odpowiednim terminie i nawet w ciągu miesiąca pieniądze zaczną spływać na nasze konto. Pamiętać trzeba jedynie o okresie rozliczeniowym 500 plus.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Bon dla nauczycieli na pracę zdalną. Ile dostaną nauczyciele?
W dobie pandemii 500 plus to często istotny zastrzyk gotówki dla domowego budżetu. Podobnie jest z dodatkowym zasiłkiem opiekuńczym za COVID-19, który funkcjonował podczas pierwszego lockdownu. Teraz, gdy wizja pełnego lockdownu jest coraz bliższa, rząd znowu zapewni wsparcie rodzicom.
– W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu br. – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
SPRAWDŹ KONIECZNIE: Biedronka – nowe promocje. Takich produktów jeszcze nie było! [ZDJĘCIA]
KRYTERIUM DOCHODOWE W ZASIŁKU OPIEKUŃCZYM?
Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez okres 21 dni – od 9 do 29 listopada 2020 roku. Czy tak jak w przypadku specjalnego zasiłku opiekuńczego (który przysługuje ze względu na np. obniżenie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub obniżenie dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu z powodu przeciwdziałania COVID-19) obowiązuje w jego przypadku kryterium dochodowe oraz czy przez to 500 plus nie sprawi, że stracimy prawo do zasiłku? Nie. 500 plus nie jest wliczane do dochodu, a w przypadku dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dzieci nie obowiązuje kryterium dochodowe na zasadzie łącznego dochód rodziny sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę do kwoty 764,00 zł.
KIEDY DOSTANIEMY ZASIŁEK OPIEKUŃCZY
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje:
- rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
- ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- ubezpieczonym rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- ubezpieczonym rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
- ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Otrzymać zasiłek można w przypadku:
- zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały
- niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
- dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek