dopłata do pit 2023

i

Autor: Marcin Wziontek/Super Express; Shutterstock

Podatki

Rekordowe zwroty podatku dla Polaków! Ostatnie dni na rozliczenie się z PIT-u 2022

2023-04-26 12:13

Zwroty podatku w tym roku wyniosą ok. 20 md zł, będzie to kwota bezprecedensowa – twierdzi premier Mateusz Morawiecki. Do tej pory złożono już 11 milionów deklaracji podatkowych, a do upływu terminu rozliczenia pozostało jeszcze kilka dni. W dotychczas złożonych deklaracjach przeważają te złożone elektronicznie, przede wszystkim przy pomocy systemu "Twój e-Pit". Rozliczenie podatkowe za rok 2022 należy złożyć do 2 maja br.

Blisko 20 mld zł trafi do portfeli Polaków

Zwroty podatku, które teraz trafiają na konta ok. 17-18 mln Polaków. Tę akcję jeszcze podsumujemy, ale będzie to co najmniej 15 mln obywateli, podatników” – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. „Będzie to kwota co najmniej ok. 20 mld zł, będzie to kwota bezprecedensowa, nigdy w historii III RP w okresie rozliczeń nie wpływała taka kwota takich zwrotów podatkowych" – powiedział Morawiecki.

Zauważył, że z niedawnego raportu OECD wynika, że Polska ma najbardziej korzystny system podatkowy dla obywateli spośród 22 krajów UE, które również należą do OECD.

"Nie ma lepszego dowodu, że polskie podatki są niskie" – powiedział Morawiecki. "Popatrzcie na dane międzynarodowe, umieścimy je na stronach KPRM, na stronach MF, niech się zmierzą z nimi ci, którzy mówią, że w Polsce są wysokie podatki" - dodał.

Premier przypomniał także zmiany podatkowe wprowadzone w ciągu ostatnich lat.

„Warto pokazać pewną zasadniczą różnicę, jak kiedyś wyglądały wynagrodzenia Polaków, jakie były stawki podatkowe i jak to dzisiaj wygląda. Po pierwsze - obniżenie stawki podatkowej z 18 proc. na 12 proc., podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych" - wymieniał. Jednocześnie dodał, że to podniesienie jest niemal dziesięciokrotne.

"Również podnieśliśmy próg podatkowy do 120 tys. złotych, a więc poprawiliśmy los całej szeroko rozumianej klasy średniej. Poprawiliśmy ich wynagrodzenie netto. Podnieśliśmy również po raz pierwszy od parunastu lat koszty uzyskania przychodów" - wskazał.

Zwrócił również uwagę na działania skierowane do osób wchodzących na rynek pracy i wprowadzenie zerowego podatku PIT dla osób do 26. roku życia.

"Robimy wszystko, aby tutaj, w Polsce, opłacało się żyć, pracować, kształcić dzieci i to się dzieje na naszych oczach" - podkreślił Morawiecki.

Wyższy procent podatku można odpisać na cele charytatywne

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska wskazała, że na zmianach podatkowych skorzystają m.in. organizacje pożytku publicznego.

"Nie zapominamy również o organizacjach pożytku publicznego, bo w tym roku podnieśliśmy ten procent podatku, który można odpisać na cele charytatywne. Polacy coraz chętniej wspierają organizacje pożytku publicznego, wspierają cele charytatywne" - powiedziała.

Jak dodała, w tym roku, za 2022 rok już 75 proc. podatników Polaków korzysta z tego rozwiązania 1,5 proc. na cele charytatywne.

"W zeszłym roku, za 2021 rok ten odpis dla organizacji pożytku publicznego wyniósł nieco ponad miliard złotych. W tym roku, dzięki tej podwyżce o pół procenta, mimo obniżki podatków, te środki, które otrzymają organizacje pożytku publicznego będą jeszcze wyższe, o około - szacujemy to - 210 mln zł" - powiedziała.

Minister zachęcała również do rozliczeń PIT-ów drogą elektroniczną.

"Muszę się pochwalić danymi dotyczącymi najstarszego i najmłodszego podatnika, którzy z systemu elektronicznego skorzystali. Najstarszy podatnik to osoba, która ma 108 lat, czyli urodzony w 1915 roku, skorzystał z usługi Twój e-pit. A najmłodszy nasz podatnik do tej pory, to osoba, która w marcu 2023 r. ukończyła 18 lat. Cieszy nas bardzo, że tak szeroko pokoleniowo Polacy korzystają z usług elektronicznych Krajowej Administracji Skarbowej" - powiedziała szefowa MF.

Rozliczenie podatkowe za rok 2022 należy złożyć do 2 maja br. 

Pieniądze to nie wszystko Krzysztof Maj
Sonda
Czy podatki w Polsce są za wysokie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze