Uproszczone skierowania do sanatorium
Ministerstwo Zdrowia zamierza znowelizować dwa rozporządzenia dotyczących leczenia w uzdrowiskach. Pierwszą zmianą ma być uproszczenie skierowań do sanatorium. Obecnie wypełnianie wniosków jest bardzo czasochłonne dla lekarzy. Podczas niedawnego posiedzenia połączone parlamentarne zespoły ds. lecznictwa uzdrowiskowego, lek. med. Aleksandra Sędziak, konsultant krajowa w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej, przyznała , że dotychczas obowiązujący wzór wniosku o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest skomplikowany, przestarzały, zawiera zbyt wiele rubryk i pozycji oraz nie uwzględnia możliwości, jakie stwarza cyfryzacja skierowań.
- Wypełnianie takich formularzy przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej jest dziś bardzo czasochłonne. Dlatego wielu lekarzy POZ niechętnie korzysta z tych wniosków, a wcale nie tak rzadko wręcz rezygnują z ich wypełniania, co uniemożliwia pacjentom dostęp do lecznictwa uzdrowiskowego, mimo że mają ku temu wskazania medyczne - wyjaśniła dr Sędziak.
Jak będzie wyglądał nowy wniosek?
Nowy elektroniczny wniosek będzie znacznie uproszczony. - "Przede wszystkim taki wniosek zostanie skrócony, będzie w nim zdecydowanie mniej pozycji niż obecnie, żeby maksymalnie ułatwić proces kwalifikowania i kierowania pacjentów na leczenie uzdrowiskowe" - podkreślała specjalistka.
Przypomniała, że obecnie obowiązujące wnioski skierowań do sanatoriów, a także szpitali uzdrowiskowych są zbyt obszerne, obejmują między innymi liczne informacje o wcześniejszym leczeniu, wyniki i opisy badań diagnostycznych.
Nowy wniosek ma stanowić decyzję medyczną określającą przede wszystkim cel skierowania, rozpoznanie i zalecane leczenie, ma też określać przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego
Rozszerzenie wskazań do leczenia w sanatorium
Ministerstwo przygotuje również nowelizację rozporządzenia w sprawie kwalifikowania do leczenia uzdrowiskowego. Planowane zmiany mają poszerzyć zakres wskazań medycznych umożliwiających korzystanie z lecznictwa uzdrowiskowego o rekonwalescencję onkologiczną, leczenie schorzeń psychosomatycznych oraz o pacjentów po transplantacjach.