frank szwajcarski

i

Autor: SHUTTERSTOCK frank szwajcarski

Frankowicze

Rozwiązanie kwestii kredytów frankowych. KNF ma nową propozycję

2023-03-15 14:37

Problem frankowiczów zostanie rozwiązany ustawowo? Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", Komisja Nadzoru Finansowego miała zaproponować rozwiązanie sporów poprzez ugody, lub spłatę kredytu po średnim kursie NBP.

Będzie ustawowe rozwiązanie dla frankowiczów?

O planach Komisji Nadzoru Finansowego mówił przewodniczący Jacek Jastrzębski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Rozwiązanie zobowiązywałoby bank do przedstawienia klientowi propozycji umowy i przewalutowania kredytu frankowego w ten sposób, jakby miał być od początku zaciągnięty w obcej walucie.

Gdyby klient nie chciał skorzystać z ugody, mógłby dalej spłacać kredyt według średniego kursu NBP. Jak pisze DGP, rozwiązanie ustawowe zamknęłoby drogę do korzystniejszych rozstrzygnięć w sądzie.

ZOBACZ TAKŻE Jest wyrok TSUE. Czy decyzja ucieszy frankowiczów?

Trwanie prac nad ustawą, która zmusi banki do przedstawienia frankowiczom propozycji przewalutowań określonych na zasadach zaproponowanych przez KNF podawał na początku marca Puls Biznesu. W takim wypadku, gdyby klient pozwał bank i wygrał sprawę, musiałby zapłacić 100 proc. podatku od kwoty, którą uzyskał.

Planowane jest dodatkowe wsparcie dla frankowiczów?

Szef KNF stwierdził również, że osoby które będą chciały przewalutować kredyt, ale będą obawiały się wzrostu raty, powinny mieć zapewnione wsparcie. Jak podkreślił Jacek Jastrzębski w rozmowie z DGP, KNF chce mieć takie rozwiązania na "czarną godzinę", gdyby zapadła decyzja wdrożenia takiego rozwiązania, to byłoby ono "profesjonalnie i rzetelnie przygotowane".

Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Sonda
Też udało ci się wygrać proces frankowy?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze