Zbliża się czas komunii. Rodzice wpadli w szał... wydawania. Dlaczego mam się szczypać?

i

Autor: Karolina Adamska/East News, shutterstock

Komunijna inflacja

Sezon na pierwszą komunię. Bez 250 zł za osobę nawet się za to nie zabieraj

2024-04-03 10:38

Wielkimi krokami zbliża się czas przystępowania do pierwszej komunii świętej. Organizacja uroczystości to duże wyzwanie finansowe dla rodziców, zwłaszcza jeśli zdecydują się na przyjęcie komunijne w restauracji. A to nie wszystkie koszty, trzeba doliczyć strój, opłaty w parafii czy dekorację kościoła. Portal „o2.pl” sprawdził, ile kosztuje tzw. talerzyk w lokalach w Rzeszowie, Warszawie i Bydgoszczy.

Przyjęcie komunijne. Jak cena za talerzyk?

Cena za tzw. talerzyk w jednym z rzeszowskich lokali to  88 zł za osobę za dwudaniowy obiad. W tym do wyboru: rosół, zupa cebulowa, zupa grzybowa lub żurek. Na drugie danie również kilka opcji do wyboru: filet z kurczaka w migdałach, schab pieczony w sosie, filet z kurczaka panierowany, karkówka w sosie borowikowym. Do wszystkich mięs ziemniaki, kasza lub ryż oraz zestaw surówek do wyboru. Dodatkowo pięć zimnych przystawek kosztuje 65 zł od osoby. Napoje są dodatkowo płatne.  W jednej z bydgoskich restauracji dostępne są dwa warianty menu do wyboru. Pierwszy w cenie 220 zł za osobę. W zestawie zupa, danie główne, lody i sześć przystawek. W cenę wliczono soki, wodę, kawę i herbatę oraz dekoracje stołów. Drugi pakiet, który kosztuje 250 zł, zawiera taką samą liczbę dań. Menu jest jednak nieco bardziej wykwintne.

Przyjęcie komunijne w Warszawie. Nawet 250 zł za osobę

W warszawskiej restauracji blisko centrum,  za przyjęcie komunijne zapłacimy  od 199 do 245 zł za osobę w zależności od wybranego menu. W najtańszym pakiecie znalazły się: zupa (rosół lub krem z białych warzyw), danie główne (roladka z piersi z kurczaka faszerowana szpinakiem lub schabowy), trzy rodzaje deserów oraz pięć zimnych przekąsek. Woda w dzbankach w cenie. W pakiecie za 245 zł za osobę znalazły się bardziej wyrafinowane dania  i siedem zimnych przekąsek. Jeśli za osobę trzeba zapłacić 200 zł, to na przyjęcie dla 20 osób wydamy 4 tys. zł.

Pierwsza komunia święta. Dodatkowe koszty

W przypadku nowych strojów komunijnych trzeba liczyć się z wydatkami około 250 zł do 450 zł. dla dziewczynek, a dla chłopców mniej więcej do 250 zł. Należy zakupić także buty, dodatki takie, jak torebka (około 100 zł), wianek (około 100 zł), rękawiczki (50-75 zł), pelerynka (nawet 150 zł), czy garnitur (około 400 zł) - pisze portal gazetawroclawska.pl. Do tego dochodzą koszty związane z dekoracją kościoła i innymi opłatami w parafii. Rodzice dzieci składają się  też na prezenty dla księży. 

QUIZ PRL. Gry i zabawy dziecięce w PRLu

Pytanie 1 z 15
Jak nazywała się gra podczas której uczestnicy przesuwali przedmiot w stronę mety: pstrykając w niego palcami?
QUIZ PRL. Gry i zabawy dziecięce w Polsce ludowej
Pieniądze to nie wszystko Jakub Wiech

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze