Jacek Sasin:  bezpieczeństwo żywnościowe i wsparcie polskiego rolnictwa to fundamenty polityki rządu

i

Autor: Artur Hojny/SE Jacek Sasin: bezpieczeństwo żywnościowe i wsparcie polskiego rolnictwa to fundamenty polityki rządu

Jacek Sasin leci do USA po reaktory jądrowe! Padły daty. Czym są SMR-y?

2022-02-14 11:40

Jacek Sasin zapowiedział na swoim Twitterze, że w poniedziałek poleci do Waszyngtonu i przywiezie "dobre wieści dla Polaków". Minister aktywów państwowych przyznał w rozmowie z Biznesalert.pl, że nie może zdradzać dokładnych szczegółów wizyty, ale nie jest tajemnicą, że głównym tematem mają być SMR-y, czyli małe reaktory jądrowe, które zostaną wykorzystane w polskiej energetyce. Ponadto odbędą się spotkania w sprawie współpracy gospodarczej między Polską i USA.

Jacek Sasin poleciał do USA w sprawie małych reaktorów jądrowych

Jacek Sasin jedzie w sprawie podpisania umowy pomiędzy polskim KGHM, a amerykańskim NuScale Power. Owocem współpracy obu spółek ma być wybudowanie w Polsce czterech małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, które osiągną moc ok. 1GW. Jacek Sasin przyznał, że reaktory mają rozpocząć działanie już na przełomie 2029 i 2030 roku. Minister aktywów państwowych twierdzi, że to prawdopodobnie największa tego typu inwestycja na świecie.

Złote Laury 2021. PKN Orlen odegra ważną rolę w transformacji energetycznej

- KGHM i NuScale Power, amerykański lider wśród producentów reaktorów w technologii SMR podpisali wspólne zobowiązanie do rozwoju technologii SMR w Polsce. Energia miałaby zasilać zakłady produkcyjne miedziowej spółki. W ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie czterech małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, z opcją rozbudowy do 12, o mocy zainstalowanej około 1GW. To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie. Firma NuScale Power jest w trakcie opracowywania modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym - mówił Sasin dla Biznesalert.pl.

Minister aktywów państwowych podkreślił, że KGHM inwestuje w SMRy w celu zapewnienia stabilnego źródła energii na potrzeby wydobycia miedzi (co jest dosyć energochłonnym biznesem). Jacek Sasin twierdzi jednak, że zmiany w komercyjnej produkcji energii mogą wesprzeć zieloną transformację Polski i dzięki temu obniżyć koszty dla odbiorców.

Sonda
Na czym powinna być oparta Polska energetyka?

Plan wizyty Jacka Sasina

Jacek Sasin zapowiedział, ze spotka się m.in. z Sekretarz Energii USA Jennifer M. Granholm, oraz Dyrektor Zarządzającą Międzynarodowym Funduszem Walutowym Kristaliną Gieorgiewą. Minister aktywów państwowych podkreślił również, że rząd przywiązuje dużą wagę do relacji USA, co również jest jednym z powodów jego wizyty.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze