Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Przeliczenie emerytury

Seniorze, możesz dostać kilkaset złotych więcej emerytury. Jak dostać podwyżkę?

2022-10-12 9:57

Emerytury rosną dzięki corocznej waloryzacji . Na wzrost dochodów seniorów wpływa też trzynastka czy czternastka i emerytura bez podatku. Możesz też zgłosić wniosek do ZUS o przeliczenie wysokości swojego świadczenia. Nawet, jeśli okazałoby się, że po przeliczeniu przysługuje Ci niższe świadczenie, to ZUS nadal będzie wypłacał świadczenie w dotychczasowej wysokości. Sprawdź, jakie są sposoby na wyższą emeryturę.

 Sposób na wyższą emeryturę? Pracuj jak najdłużej

Dla seniorów, którzy mają możliwość najlepszym sposobem na dodatkowe dochody jest praca. Dłuższa aktywność zawodowa powoduje, że rośnie kwota składek zapisanych na twoim koncie emerytalnym w ZUS. Maleje natomiast wskaźnik dalszego trwania życia, przez który dzielony jest zebrany kapitał. To dlatego każdy rok dłuższej pracy daje podwyżkę wysokości emerytury o średnio 8 proc.

Kolejnym sposobem jest ponowne przeliczenie świadczenia dla pracującego seniora. Można to zrobić raz na rok. Jeśli jako emeryt lub rencista wykonujesz pracę zarobkową i z tego tytułu podlegasz ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, możesz zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia z doliczeniem okresów składkowych.

Chcesz otrzymywać wyższą emeryturę? Dorabiaj

Jeśli skończyłeś 65 lat (mężczyzna) lub 60 lat (kobieta), – możesz zarabiać bez żadnych ograniczeń. Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, a dorabiają do emerytury lub renty, muszą sprawdzać, czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty świadczenia. Od 1 września do 30 listopada 2022 roku zarobki do 4309,40 zł nie wpłyną na zmniejszenie emerytury/renty. Przychody powyżej tej kwoty wpłyną na zmniejszenie emerytury, a przychody powyżej kwoty 8003,20 zł - będą oznaczać jej zawieszenie.

Przygotowujesz się do emerytury? Przelicz kapitał początkowy

Jeśli przed 1999 r. opiekowałaś się dzieckiem przebywając na urlopie wychowawczym i masz emeryturę wyliczoną z uwzględnieniem kapitału początkowego, złóż wniosek o jego przeliczenie. Wówczas okresy urlopu wychowawczego były traktowane jako lata nieskładkowe. Obecnie za ten czas odprowadzane są składki emerytalno-rentowe z budżetu państwa.

Możesz też powiększyć swój kapitał początkowy, dzięki temu, że inaczej jest liczony czas studiów - w porównaniu do całego okresu zatrudnienia, a nie tylko w stosunku do daty przejścia na emeryturę. Lata studiów są traktowane jako okresy nieskładkowe i nie mogą przekroczyć 1/3 okresów składkowych.

Minimalne wynagrodzenie zamiast lat zerowych

Warto również wliczyć minimalne wynagrodzenie zamiast lat zerowych. Niektórym nie udało się w momencie składania wniosku udowodnić wysokości uzyskiwanych zarobków, to ZUS uznawał je za tzw. lata zerowe. Od stycznia 2009 r., ZUS może przyjmować do wyliczeń świadczenia, zamiast zerowych zarobków, obowiązującą w tym okresie płacę minimalną.

Wybierasz się na emeryturę? Poszukaj brakujących dokumentów lub świadków

Sprawdź, czy posiadasz dokumentację, która podniesie wysokość świadczenia. Mowa o dokumentach:

* potwierdzających staż,

* potwierdzających okresy składkowe i nieskładkowe - np. świadectwa pracy, legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenie uczelni potwierdzające ukończenie studiów,

* płacowych (np. druk Rp-7 wystawiony przez pracodawcę lub jego następcę prawnego, kopie list płac, zaświadczenia wydane przez archiwa lub inne placówki przechowujące dokumentację płacową, legitymacje ubezpieczeniowe zawierające wpisy o zarobkach).

* Jeśli nie uda ci się zdobyć żadnych nowych dokumentów, możesz poszukać świadków, którzy potwierdzą, że pracowałeś w danej firmie, jak długo byłeś zatrudniony, czy byłeś ubezpieczony itp.

Sonda
Jesteś zadowolony ze swojej emerytury?
Pieniądze to nie wszystko - Stanisław Szwed

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze