ZUS

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne

ZUS ostrzega

Seniorze, uważaj na oszustów! Podszywają się pod ZUS, możesz stracić emeryturę

2023-04-17 13:44

Ważne ostrzeżenie dla wszystkich emerytów i rencistów! ZUS przypomina, że trzynasta emerytura wypłacana jest automatycznie i nie trzeba składać żadnych wniosków. Nie brakuje jednak oszustów, którzy naciągają seniorów proponując pomoc w uzyskaniu świadczenia.

ZUS  ostrzega  przed oszustami

Każdy emeryt i rencista otrzyma razem z kwietniową wypłatą świadczenia trzynastą emeryturę. „Trzynastka” jest wypłacana przez ZUS automatycznie i przysługuje w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca danego roku. W 2023 r. wynosi ona 1588,44 zł brutto. Nie trzeba składać w tym celu żadnego wniosku. Są jednak oszuści, którzy proponują emerytom i rencistom załatwienie związanych z tym formalności. Dlatego ZUS apeluje o rozwagę, bo pseudousługi, np. „na pracownika ZUS”, mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych osób w domach ani nie proponują im płatnych usług. Niestety ciągle się zdarza, że osoby, które podszywają się pod urzędników, oferują szybkie załatwienie formalności. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, to najlepiej powiadomić o tym policję i najbliższą placówkę ZUS.

Kontrole ZUS w domach 

Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich i wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin pracownik ZUS musi okazać klientowi legitymację służbową lub z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić go o takiej wizycie. Urzędnik nie pobiera żadnych opłat ani nie żąda gratyfikacji finansowych.

Terminy wypłaty 13 emerytury 2023

ZUS wypłaca 13 emerytury automatycznie wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Harmonogram wypłat 13 emerytur jest następujący:

1 kwietnia (wypłata 31 marca),

5 kwietnia,

6 kwietnia,

10 kwietnia,

15 kwietnia,

20 kwietnia,

25 kwietnia.

Sonda
Czy dostaniesz trzynastkę w tym roku?
Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze