Jakie jajka kupować? Jak odczytywać oznaczenia na jajkach?

i

Autor: ARCHIWUM

Skażone jaja aż w 16 europejskich państwach [LISTA PAŃSTW]

2017-08-25 17:09

Po tym, jak odkryto zawartość fipronilu – toksycznej substancji, która dodawana jest m.in. do trutek na mrówki, ze sklepowych półek zniknęły miliony skażonych jaj. Fipronilu nie da się usunąć nawet poprzez ugotowanie czy umycie jajka. Główne ogniska jajek z fipronilem zidentyfikowano najpierw w Holandii, a później również w Belgii, Francji i Niemczech. Łącznie skażone jaja dostały się aż do 16 europejskich państw, m.in. do Polski.

Próbki jak z podejrzanych ferm w Polsce skierowano do badań urzędowych. Na szczęście okazało się, że ilość wykrytego w nich fipronilu jest śladowa. Do sprzedaży w Polsce trafił również skażony fipronilem drób. Dotychczas nie stwierdzono jednak żadnych przypadków zatrucia czy zachorowań w związku ze spożyciem fipronilu w produktach pochodzenia zwierzęcego przez ludzi. Na wszelki wypadek nie zaleca się podawania drobiu i jaj skażonych fipronilem dzieciom. Spożycie tej substancji przez nieletnich może szczególnie zagrażać ich zdrowiu.

Nadal prowadzone są urzędowe badania na próbkach pobranych z ferm w Polsce. Zostały one zlecone Państwowemu Instytutowi Weterynaryjnemu - Państwowemu Instytutu Badawczemu w Puławach. Fipronil w drobiu lub jajach wykryto już w Hong Kongu i 15 państwach UE i w Szwajcarii. Wybrane fermy z kurami nioskami zostały zamknięte w Holandii, Belgii, Niemczech i Francji.

Lista krajów z produktami skażonymi fipronilem:
Holandia
Belgia
Wielka Brytania
Dania
Niemcy
Irlandia
Francja
Szwecja
Austria
Włochy
Luksemburg
Polska
Rumunia
Słowenia
Słowacja
Szwajcaria

Zobacz też: Wiemy, do których sklepów trafiło mięso skażone fipronilem! [LISTA SKLEPÓW]

Przeczytaj także: Co zrobić, jeżeli kupiłeś mięso skażone fipronilem?

Polecamy: Co to jest fipronil? Czy jego spożycie zagraża zdrowiu lub życiu?

Oprac. na podst. eufic.org, bbc.com

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze