Prąd

i

Autor: Shutterstock Prąd

Gigantyczny wzrost cen

Sklepikarze grzmią o podwyżkach cen prądu. Prawie 500 proc. w górę!

2022-08-24 11:37

- Z obliczeń jednego z właścicieli sklepów wynika, że jego rachunki wzrosną z dotychczasowych 4 tys. zł do 14 tys. zł miesięcznie - poinformował portal dlahandlu.pl. Zgodnie z najnowszymi informacjami Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który m.in. wydłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. Ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć także dla gospodarstw domowych.

Gigantyczne podwyżki cen prądu

Tauron podnosi ceny energii elektrycznej. Firmy i sklepy od września w strefie I w taryfie C11 zapłacą 2,18 zł za kWh. To blisko sześciokrotny wzrost opłaty za prąd, wcześniej stawka w wymienionej taryfie wynosiła 0,37 zł za kWh – podaje portal DlaHandlu.pl. Właściciele firm i sklepów otrzymali pisma od Tauronu. Dokument zawiera informacje o zmianie dotychczasowej zmiennej stawki energii elektrycznej w strefie I w taryfie C11. Od września cena wyniesie 2,18 zł za kWh, czyli o 1,81 zł więcej za kWh. Do tej pory cena prądu we wskazanej taryfie i strefie wynosiła 0,37 zł. 

Z informacji przedstawionej przez serwis DlaHandlu.pl wynika, że nowe stawki Tauronu uwzględniają tarczę antyinflacyjną i obowiązują do 31 października 2022 r. Jednocześnie firma podaje, że w przypadku nieprzedłużenia tarczy cena prądu dla firm i sklepów w strefie I w taryfie C11 wzrośnie do 3 zł za kWh. 

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę

- Maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego wyniesie 40 proc. - przekazała we wtorek minister Anna Moskwa. Dodała, że od 1 tys. do prawie 4 tys. zł wyniesie kwota, którą zaoszczędzi gospodarstwo domowe w całym sezonie grzewczym. Jak tłumaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska "pracowaliśmy nad rozwiązaniami tak, żeby wesprzeć wszystkich odbiorców ciepła. W pierwszej kolejności zajęliśmy się ciepłem systemowym, gdzie jest ciepłownia, która dostarcza nam ciepło za pośrednictwem spółdzielni".

"Większość tych ciepłowni jest objętych systemem taryfowania" - dodała. Jak wskazał, dla 43 proc. odbiorców w Polsce objętych ciepłownictwem systemowym na poziomie taryfy blokujemy podwyżki, zapewniając jednocześnie system dopłat dla ciepłowni, czyli nie ma żadnej interakcji dla obywatela. To ciepłownia składa wniosek taryfowy do URE, otrzymuje wsparcie i tym samym taryfa zatwierdzana dla obywatela, jest taryfą niższą.

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze