Drożyzna w sklepach

i

Autor: Shutterstock Drożyzna w sklepach. Ceny wyższe o średnio 15. procent niż w 2021 roku

Ceny wzrosną jeszcze bardziej! Sklepy mają dość brania drożyzny na siebie

2022-02-21 14:30

Jak podaje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), w styczniu 2022 roku sieci handlowe płaciły za masło o 71 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Z kolei hurtowe ceny mięsa drobiowego wzrosły o 29 proc., a mąki - o 37 proc. POHiD wskazuje, ze skutkiem wyższych cen hurtowych, jest wzrost kosztów, którzy odczuwają klienci przy kasach. Sklepy nie mogą więcej brać drożyzny na siebie i muszą podnosić ceny, żeby zachować rentowność. Koszty działalności są coraz wyższe, co odczuwa cały łańcuch dostaw.

Rosną ceny hurtowe, więc więcej zapłacimy przy kasie. Sklepy muszą podnosić ceny

Jak czytamy w komunikacie POHiD, organizacja poddała analizie wzrosty hurtowych cen najpopularniejszych produktów spożywczych, w które zapatrują się sieci handlowe. Na podstawie dostępnych danych, podano uśrednione wartości wzrostów cen.

  • płatki owsiane +40 proc.
  • olej roślinny +60 proc.
  • jaja +30 proc.
  • cukier +25 proc.
  • makarony +30 proc.
  • mięso wieprzowe +20 proc.
  • mleko +12 proc.
  • dżemy +14 proc.
  • masło +71 proc.

Producenci żywności tłumaczą wysokie ceny. Produkcja jest coraz droższa

- Wzrosty cen, które odczuwają obecnie klienci sklepów, są wynikiem presji cenowej z ostatnich kilku miesięcy. Od rolników i producentów żywności słyszymy natomiast zapowiedzi kolejnych podwyżek, spowodowanych przede wszystkim wzrostem cen energii i paliw, jak również cen surowców, nawozów i środków ochrony roślin, pasz, opakowań, wynagrodzeń oraz w niektórych przypadkach zaburzeniami globalnych łańcuchów dostaw. Mając na uwadze relacje z partnerami handlowymi, branża nie może pozostać na nie obojętna - powiedziała prezes POHiD, Renata Juszkiewicz.

Emeryci pokłócili się o DROŻYZNĘ na bazarze. Czy tarcza ANTYINFLACYJNA PiS uratuje Polaków? | KOMENTERY

Jak czytamy w raporcie POHiD, obserwatorzy rynku wskazują na kolejne wzrosty cen w najbliższych miesiącach. Wzrosły nie tylko bezpośrednie koszty zakupu towaru, ale także koszty transportu czy prowadzenia działalności. Ma to ścisły związek z podwyżkami opłat za ogrzewanie, energię elektryczną, wodę, gospodarowanie ściekami, czy odpadami. 

Do tego swoje "trzy grosze" dokłada presja płacowa, spowodowana wysoką inflacją, co grozi nam w dłuższej perspektywie spiralą płacowo-cenową. POHiD zauważa również wpływ podatku od handlu, który został wprowadzony w ubiegłym roku.

Sonda
Zauważasz drożyznę w sklepach?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze