Służby mundurowe też domagają się podwyżek i dają ultimatum rządzącym

2018-03-28 16:54
Policja, policjant, mundur
Autor: Piotr Grzybowski

Kolejne grupy zawodowe domagają się od rządu Mateusza Morawieckiego podwyżek pensji. Poza medykami i nauczycielami, w kolejce po wyższe wynagrodzenia ustawiają się przedstawiciele służb mundurowych. Związkowcy chcą po 650 zł podwyżki i przywrócenia wcześniejszych emerytur. Związki postawiły też ultimatum rządowi: porozumienie musi zostać podpisane do 14 kwietnia 2018 roku. Odpowiedź MSWiA nie spodoba się służbom mundurowym.

- Związki zawodowe chcą, aby jeszcze w tym roku funkcjonariusze otrzymali 650 złotych podwyżki. Kolejnym postulatem jest powrót do systemu emerytalnego z 31 grudnia 2012 roku, kiedy to funkcjonariusze mogli szybciej przechodzić na emeryturę - poinformował we wtorek na konferencji prasowej Marcin Kolasa z Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Zobacz również: Skandalicznie niskie podwyżki dla nauczycieli. "Żądamy odwołania minister Zalewskiej"

FZZSM przypomina, że system emerytalny, którego chcą przywrócenia zakładał, że funkcjonariusz musi mieć tylko limit wysługi w danej służbie do 15 lat. Natomiast od 1 stycznia 2013 zwiększono czas wysługi w służbach do 25 lat oraz limit wieku do 55 lat.

Związkowcy podkreślili, że że 12 marca ich postulaty zostały wysłane do szefów MSWiA, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Sprawiedliwości. Związki postawiły ultimatum ministrom - porozumienie musi zostać podpisane do 14 kwietnia 2018 roku. - Apelujemy do ministrów, żeby zaczęli z nami rozmawiać. Po tym terminie, jeśli nie podpiszemy porozumienia, będziemy podejmować dalsze decyzje dotyczące form protestu - powiedział Marcin Kolasa.

Wśród pozostałych postulatów związkowców są też: odmrożenie waloryzacji pensji, wprowadzenie stuprocentowej odpłatności za nadgodziny i wprowadzenie pełnej odpłatności za czas choroby nieprzekraczający 30 dni w roku.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zareagowało na konferencję prasową Federacji Związkowców i wystosowało komunikat. Czytamy w nim, że resort systematycznie podnosi wynagrodzenia w służbach podległych MSWiA.

- Od 1 maja br. kolejne podwyżki otrzyma ponad 110 tys. policjantów, strażaków, strażników granicznych oraz funkcjonariuszy SOP. Wzrost uposażenia obejmie najmniej zarabiających i nowo przyjętych funkcjonariuszy. Kolejne podwyżki – dla wszystkich funkcjonariuszy, a także pracowników cywilnych służb – zaplanowano od 1 stycznia przyszłego roku - czytamy w informacji ministerstwa.

Czytaj koniecznie: Nadchodzą masowe protesty? Górnicy, służby mundurowe i ratownicy chcą podwyżek

Resort podległy Joachimowi Brudzińskiemu przekonuje, że wszyscy funkcjonariusze służb podległych MSWiA, a także pracownicy cywilni tych służb, otrzymali podwyżki 1 stycznia 2016 r. Wtedy uposażenia funkcjonariuszy wzrosły o 202 zł, a wynagrodzenia pracowników cywilnych o 154 zł. Także od 1 stycznia 2017 r. uposażenie funkcjonariuszy wzrosło średnio o 253 zł, a pensje pracowników cywilnych przeciętnie o 250 zł.

- Kolejna podwyżka, która obejmie wszystkich funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, zostanie wprowadzona 1 stycznia 2019 r. Dzięki niej funkcjonariusze będą zarabiać średnio o ponad 800 zł więcej niż w 2015 r., a wynagrodzenia pracowników cywilnych wzrosną średnio o 750 zł - czytamy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze