Wenecja

i

Autor: pixabay.com Przypomnijmy, iż w Wenecji zakazane jest dokarmianie gołębi. Grozi za to mandat!

Wakacje we Włoszech

Spada liczba mieszkańców Wenecji. Mają dość turystów

2022-08-11 15:34

Po raz pierwszy liczba mieszkańców historycznego centrum Wenecji spadła poniżej 50 tysięcy - wynika z danych władz miejskich. To efekt exodusu ludności, którego przyczyną są trudy życia w mieście opanowanym przez turystów i nastawionym w dużym stopniu na nich.

Mieszkańcy Wenecji mają dość turystów

Wenecjanie mają dosyć; często muszą walczyć o miejsce w tramwaju wodnym w drodze do pracy czy szkoły, sklepy z podstawowymi artykułami znikają, a w ich miejsce powstają te z pamiątkami. Trudno niekiedy załatwić podstawowe sprawy życiowe czy nawet przecisnąć się przez tłum w wąskich uliczkach.

Właśnie ta sytuacja nakłoniła stowarzyszenia mieszkańców do organizacji w minionych latach spektakularnych protestów. Przez historyczne centrum przechodziły manifestacje wenecjan z walizkami jako symbolem ucieczki znad Canal Grande.

Pieniądze to nie wszystko Przemysław Daca

Spada liczba mieszkańców centrum Wenecji

Liczba stałych mieszkańców stale spada, a obecnie zeszła poniżej 50 tysięcy. Według najnowszych danych urzędu miasta wynosi ona teraz 49 997.

O problemie pustoszenia historycznego miasta dyskutuje się we Włoszech od dekad, a ten postępujący proces rejestruje na bieżąco specjalny licznik liczby mieszkańców, zainstalowany na jednej z ulic Wenecji. W ciągu ostatnich 20 lat liczba ludności zmniejszyła się o 14 tysięcy. W 2002 roku wynosiła 64 tysiące. W 2012 roku było to około 58 tysięcy.

Sonda
Które z miast jest bardziej romantyczne?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze