Nowe Mieszkania

i

Autor: Adrianna Grochala

Sprzedaż mieszkań spada! Polaków nie stać na własne cztery kąty

2022-04-13 8:26

W trakcie pandemii COVID-19 stopy procentowe spadły do rekordowo niskich wartości, co tylko rozgrzało rynek nieruchomości, na którym i tak był spory popyt. Jednak ostatnie podwyżki stóp procentowych i wysoka inflacja wyhamowała zainteresowanie mieszkaniami. Jak podaje "Rzeczpospolita" giełdowi deweloperzy notują coraz słabsze wyniki.

Znaczny spadek sprzedaży mieszkań! Prawie 25 proc. mniej niż w ubiegłym roku

Jak napisała gazeta, w I kwartale br. 16 deweloperów, głównie z rynku kapitałowego, sprzedało niecałe 5,4 tys. mieszkań, o 24 proc. mniej niż rok wcześniej. "Taka skala spadku to efekt otoczenia rynkowego – dalszego wzrostu stóp procentowych i spadku zdolności kredytowej oraz najazdu Rosji na Ukrainę – ale też niezwykle wysokiej bazy" - czytamy w gazecie.

Dodano, że I kwartał ub.r. dla szerokiego rynku był rekordowy, a dla wielu firm z naszej listy co najmniej wyśmienity. "Wobec IV kwartału ub.r., kiedy mieliśmy początek końca ery taniego pieniądza, spadek sprzedaży sięgnął 11 proc. Mamy więc kontynuację hamowania: w IV kwartale ub.r. tempo spadku kwartał do kwartału było zbliżone" - wskazano.

Raty kredytów MASAKRUJĄ młodych Polaków. Ludzie wyjdą NA ULICE!!! |Komentery

Wysokie stopy procentowe wyhamowały popyt na mieszkania

Dziennik zauważa, że tzw. odłożony popyt z okresu covidu, podbijający wyniki deweloperów w 2021 r., zapewne już nie występuje. "Popyt fundamentalny konsumentów nabywających na kredyt został ekspresowo przygaszony przez rosnące stopy, co potwierdzają dane o aktywności sektora kredytowego. Nie można się spodziewać niczego więcej, jak dalszych spadków zainteresowania. Wysokie oprocentowanie kredytów i zmiany w sposobie kalkulacji zdolności kredytowej powodują wykluczenie znaczącej liczby osób z rynku" - pisze "Rz". 

Sonda
Czy dajesz jeszcze radę spłacać kredyt?
Najnowsze