Oleg Deripaska ma rozliczne interesy w Polsce

i

Autor: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP / EAST NEWS Oleg Deripaska ma rozliczne interesy w Polsce

Strabag chce odciąć się od rosyjskiego udziałowca. Odwołają go z rady nadzorczej

2022-04-15 18:43

Firma budowlana Strabag walczy z rosyjskim udziałowcem. Niedawno przedsiębiorstwo złożyło deklarację o zaniechaniu wypłaty dywidendy, aby uniemożliwić przepływ zysków do rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski. Teraz zapowiedziano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie STRABAG SE. Jak tłumaczy firma, Strabag jednoznacznie potępia rosyjską agresję na Ukrainę. Dlatego Spółka i jej główny akcjonariusz nie tylko zdecydowali o zakończeniu aktywności Grupy STRABAG na terenie Rosji, ale także podjęli skuteczne działania na odcięcia od STRABAG SE jej mniejszościowego akcjonariusza, firmy Rasperia Trading Ltd („Rasperia”), kontrolowanej przez rosyjskiego oligarchę, Olega Deripaskę.

Niedawno notowany na giełdzie koncern budowlany Strabag SE został powiadomiony przez swojego głównego akcjonariusza, fundację Rodziny Haselsteiner, o rozwiązaniu umowy syndykatu wiążącej ją z grupami UNIQA Raiffeisen oraz z Rasperia Trading Ltd. W nowym komunikacie przedsiębiorstwo poinformowało o konkretnych krokach.

- Na wniosek austriackiej fundacji Haselsteiner Familien Privatstiftung [Prywatna Fundacja Rodziny Haselsteiner], w Wiedniu odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie STRABAG SE. Na wyraźne żądanie głównego akcjonariusza Spółki, jedynym punktem porządku obrad będzie uchwała w sprawie odwołania z Rady Nadzorczej STRABAG SE dr. Hermanna Melnikova i Pana Thomasa Bulla, powiązanych z mniejszościowym, rosyjskim akcjonariuszem Spółki. To kolejne działania podjęte przez głównego akcjonariusza i Zarząd STRABAG SE na rzecz odcięcia od Spółki rosyjskiego oligarchy, Olega Deripaski - napisano.

Frontstory.pl wylicza, że "Strabag obecny jest w Polsce jako jeden z największych wykonawców zamówień publicznych w sektorze budowlanym (ex aeqo z Budimex SA) – według bazy tenders.guru w ciągu ostatnich trzech lat wartość wygranych przez Strabag sp. z o.o. przetargów przekroczyła 3 mld zł. Jak wynika z rocznego sprawozdania Strabagu za 2020 r., Polska jest trzecim co do wielkości rynkiem dla Strabagu, a przychody osiągane w Polsce (5 mld zł w 2020 r.) stanowią 8 proc. całości przychodów spółki w 2020 r. (zaraz za Niemcami i Austrią). 

 - Austriacki koncern budowlany STRABAG SE, będący od 180 lat synonimem jakości w budownictwie i realizujący ponad 15 tys. projektów rocznie na całym świecie, jednoznacznie potępia rosyjską agresję na Ukrainę. Dlatego Spółka i jej główny akcjonariusz nie tylko zdecydowali o zakończeniu aktywności Grupy STRABAG na terenie Rosji, ale także podjęli skuteczne działania na odcięcia od STRABAG SE jej mniejszościowego akcjonariusza, firmy Rasperia Trading Ltd („Rasperia”), kontrolowanej przez rosyjskiego oligarchę, Olega Deripaskę - pisze przedsiębiorstwo.

Express Biedrzyckiej - Anna Maria Dyner: Utrata "Moskwy" może wywołać większą agresję Rosjan

Grupa STRABAG oraz STRABAG w Polsce od początku wojny w Ukrainie bardzo aktywnie zaangażowały się w pomoc swoim ukraińskim pracownikom i ich rodzinom. Znacząco włączyły się także w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Tylko STRABAG w Polsce przeznaczył już na działania pomocowe ponad 1,5 mln złotych, udostępniając jednocześnie swoje budynki w Warszawie i Krakowie na potrzeby obsługi programu pomocowego oraz miejsca noclegowe dla ponad 900 potrzebujących.

Najnowsze