Oleg Deripaska ma rozliczne interesy w Polsce

i

Autor: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP / EAST NEWS Oleg Deripaska ma rozliczne interesy w Polsce

Strabag walczy z rosyjskim udziałowcem. Kim jest Oleg Deripaska nie objęty przez UE sankcjami?

2022-04-07 15:30

Austriacki Strabag, firma budowlana złożyła deklarację o zaniechaniu wypłaty dywidendy, aby uniemożliwić przepływ zysków do rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski. Oznacza to, że nie otrzyma on ani jednego euro z tytułu posiadania mniejszościowego pakietu akcji w spółce. Jak informuje w oświadczeniu polski w spółce ma udziały rosyjska, firma MKAO "Rasperia Trading Limited" posiada 27,8 proc.. Natomiast Deripaska posiada mniej niż 50 proc. udziałów w Rasperii. W 2020 r. Strabag wypłacił kontrolowanej przez Deripaskę Rasperii, za lata 2017 i 2018, w sumie 53,7 mln euro. Co ciekawe Oleg Deripaska do dzisiaj nie został objęty unijnymi sankcjami!

Jak informuje niezaleźna.pl, notowany na giełdzie koncern budowlany Strabag SE został powiadomiony przez swojego głównego akcjonariusza, fundację Rodziny Haselsteiner, o rozwiązaniu umowy syndykatu wiążącej ją z grupami UNIQA Raiffeisen oraz z Rasperia Trading Ltd. W komunikacie spółki czytamy, że decyzja nastąpiła po tym jak zawiodły wszelkie podjęte starania zmierzające do przejęcia przez nią rosyjskich udziałów.

Czytaj również: Rosja finansowała aktywistów ekologicznych w Europie? Tym powinny zająć się służby [OPINIA]

Frontstory.pl wylicza, że "Strabag obecny jest w Polsce jako jeden z największych wykonawców zamówień publicznych w sektorze budowlanym (ex aeqo z Budimex SA) – według bazy tenders.guru w ciągu ostatnich trzech lat wartość wygranych przez Strabag sp. z o.o. przetargów przekroczyła 3 mld zł. Jak wynika z rocznego sprawozdania Strabagu za 2020 r., Polska jest trzecim co do wielkości rynkiem dla Strabagu, a przychody osiągane w Polsce (5 mld zł w 2020 r.) stanowią 8 proc. całości przychodów spółki w 2020 r. (zaraz za Niemcami i Austrią). 

Portal cytuje oświadczenie spółki, w który można przeczytać, że: "STRABAG SE oraz jego główny austriacki akcjonariusz zrobiły wszystko, co jest prawnie możliwe, w celu ograniczenia wpływu rosyjskiego akcjonariatu w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Zgodnie z obowiązującym prawem, są to aktualnie wszystkie kroki, jakie mogli podjąć pozostali akcjonariusze wobec Olega Deripaski. Pozbawienie kogokolwiek prawa własności może nastąpić wyłącznie w przypadkach przewidzianych przepisami prawa. Istniejące przepisy nie pozwalają spółkom lub ich udziałowcom na samodzielne decyzje w tym zakresie"

Express Biedrzyckiej - Płk prof. Dariusz Kozerawski: Zachód się nie cofnie, będzie eskalować sankcje

Majątek Deripaski wg. Forbesa w listopadzie ub.r. został oszacowany na 4,1 mld dolarów. Wspólne śledztwo dziennikarskiej sieci Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), w którym wzięło udział 25 redakcji, wykazało, że oligarcha jest beneficjentem rzeczywistym 31 spółek zarejestrowanych w Polsce. Większość z nich związana jest pośrednio z austriackim gigantem budowlanym Strabagiem, którego roczne obroty to ok. 15 mld euro. Nazwisko oligarchy pojawia się także w kontekście drogiego i bardzo eleganckiego hotelu Polonia Palace w samym sercu Warszawy – informuje serwis frontstory.pl, który uczestniczył w śledztwie.

Oligarcha jest przewodniczącym rady nadzorczej oraz właścicielem 66 proc. akcji koncernu aluminiowego Rusal. Większość spółek kontroluje za pośrednictwem swojego holdingu Basic Element, którego dyrektorką naczelną była Gülżan Mołdażanowa. Pod koniec 2007 roku wszedł w posiadanie pakietu większościowego Norilskiego niklu. Jest także udziałowcem kanadyjskiego producenta samochodów Magna i austriackiego koncernu budowlanego Strabag. Jego inwestycje związane były m.in. z budową infrastruktury koniecznej do zorganizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku. Dieripaska jest uważany za przyjaciela Władimira Putina, zawdzięczając jego przychylności swoją karierę. Udało mu się np. odroczyć spłatę 4,5 mld dol. kredytu, który z łaski Kremla dostał na ratowanie swych zagrożonych kryzysem biznesów. Dostał też nowy kredyt na wypłatę zaległych pensji i uruchomienie produkcji cementu w Pikałowie.

Wczoraj 6 kwietnia "Financial Times" poinformował, że UE będzie dziś dyskutować nad dodaniem Hermana Grefa, szefa rosyjskiego Sberbanku, oraz oligarchy aluminiowego Olega Deripaski do listy sankcji. 10 marca tego roku na Deripaskę sankcje nałożyła Wielka Brytania. 18 marca dołączyła do niej Australia. Frontstory.pl podaje, że  Oleg Deripaska do dzisiaj nie został objęty unijnymi sankcjami, choć według niemieckiego Die Zeit jego nazwisko pojawiło się w projekcie jednej z list sankcyjnych. – Pozostaje dla nas tajemnicą, w jaki sposób udało mu się ostatecznie zostać skreślonym z listy – mówił niemieckim dziennikarzom wysokiej rangi europejski dyplomata.

Sonda
Czy Rosjanie mogą pracować w Polsce?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze