Susza

i

Autor: IUNG Puławy Tegoroczne plony mogą być nawet o 20 procent mniejsze w województwie lubelskim.

Polsce grozi susza

Susza ma coraz większy wpływ na nasze życie. A będzie tylko gorzej

2022-08-12 8:14

Jak podaje w piątek "Rzeczpospolita" susza doprowadza nie tylko do lokalnych braków wody w kranach, ale również do droższej żywności i problemów z prądem. Co więcej, wygląda na to, że te problemy są dla nas coraz bardziej realne, bo z suszą nie możemy sobie poradzić od kilku sezonów.

Gigantyczne straty Polski przez suszę

Susza w Polsce znów uderzyła - zauważa gazeta. "Podobnie jak w latach 2018 i 2019 straty mogą sięgać kilku mld zł" – mówi "Rzeczpospolitej" Błażej Podgórski z Akademii Leona Koźmińskiego.

Według dziennika problem narasta. "Nie wychodzimy z suszy od kilku sezonów i wygląda to źle" – ocenia Michał Sikora, hydrolog IMGW. Większość rzek w Polsce ma stany niskie, rekordowe 235 stacji notuje przepływy poniżej średniego niskiego poziomu.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Problemy z wodą w Polsce

"Już są problemy z wodą, choć zazwyczaj to zjawiska lokalne. Gminy apelują o mniejsze zużycie, nie mają innych narzędzi, jak na przykład sankcje karne" – informuje Klara Ramm, ekspert Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. Chodzi głównie o mniejsze gminy zaopatrujące się ze źródeł głębinowych. To efekt również większego zużycia, np. do podlewania roślin – dodaje.

Zgodnie z danymi "Rzeczpospolitej" w rolnictwie brak opadów dotknął 14 województw i wszystkie główne uprawy. Również z tego powodu, choć to szczyt sezonu, owoce i warzywa w większości drożeją, jedynie ziemniaki czy cebula są tańsze niż przed rokiem. Wysychające rzeki nie dostarczają też wody do chłodzenia elektrowni.

Sonda
Czy Polsce grozi susza?

"Duży niepokój budzi sytuacja w Elektrowni Jaworzno" – mówi Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska Forum Energii. "Praca najnowszego bloku jest przerywana awariami. To może być zagrożenie dla systemu, a przy wysokim zużyciu liczy się każda moc" – dodaje.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze