Susza

i

Autor: IUNG Puławy Tegoroczne plony mogą być nawet o 20 procent mniejsze w wojeództwie lubelskim.

Susza w rolnictwie

Susza we wszystkich województwach! Czeka nas wzrost cen żywności

2022-08-26 8:09

Polska ma problem z suszą! Jak informuje Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) susza rolnicza występuje na terenie wszystkich województw oraz we wszystkich monitorowanych uprawach. To oznacza, że czeka nas znaczny wzrost cen żywności.

Problemy z suszą w Polsce. Dotknęła każdego województwa

IUNG podaje, że  susza dotknęła uprawy kukurydzy na kiszonkę, kukurydzy na ziarno, krzewów owocowych, roślin strączkowych, ziemniaka, warzyw gruntowych, tytoniu, chmielu, buraka cukrowego i drzew owocowych.

- Największy deficyt wody notowano na terenie Wału Trzebnickiego i Lubuskiego Przełomu Odry od -160 do -229 mm. Bardzo duże niedobory stwierdzono także na terenie centralnej części Pojezierza Mazurskiego od -160 do -219 mm oraz na Pojezierzach: Wielkopolskiego i w zachodniej części Pomorskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, na Pobrzeżu Słowińskim, od -160 mm do -209 mm. Tylko nieco mniejszy deficyt wystąpił w Kotlinie Sandomierskiej oraz na Równinie Piotrkowskiej od -160 mm do -199 mm - podaje IUNG.

Pieniądze to nie wszystko Stanisław Szwed

Niedobory wody w Polsce. IUNG potwierdza - mamy suszę w Polsce

- W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w dziesiątym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski - podaje IUNG.

W raporcie podano, że na dużym obszarze kraju niedobory wody wynosiły od -110 do -159 mm. Z kolei we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz w zachodniej i wschodniej Pojezierza Mazurskiego, na Przedgórzu Sudeckim, na Wyżynie Małopolskiej i Lubelskiej oraz na Nizinie Podlaskiej niedobory wody były już mniejsze od 0 do -109 mm.

Sonda
Czy Polsce grozi susza?
Najnowsze