ZUS

i

Autor: SHUTTERSTOCK Nowa ulga dla przedsiębiorców

Nowa ulga dla przedsiębiorców

Szok! ZUS zmienił zdanie na korzyść przedsiębiorców. Zyskali nową ulgę

2022-07-18 14:35

Dobra zmiana dla przedsiębiorców dzięki nowej uldze wprowadzonej przez nowelizację Polskiego Ładu. ZUS zmienił zdanie w kwestii zasad liczenia składki zdrowotnej. Ryczałtowiec może odliczyć połowę składki zdrowotnej od przychodu. Jak podaje portal rp.pl - dzięki nowej uldze przedsiębiorcy na ryczałcie zmniejszą podatek, a czasami także wpłatę do ZUS.

Nowa ulga dla przedsiębiorców na ryczałcie pozwala odliczać składkę zdrowotną od przychodu

Nowa ulga wprowadzona przez nowelizację Polskiego Ładu umożliwia przedsiębiorcom na ryczałcie odliczać od przychodu połowę składek zdrowotnych, płaconych za siebie oraz osoby współpracujące (najczęściej małżonek, rodzice bądź dzieci). Dzięki temu przedsiębiorcy zapłacą niższy podatek (liczony od przychodu). Ulga weszła 1 lipca, ale odliczyć można też składki zdrowotne zapłacone w pierwszej połowie roku.

Zobacz też: To już ostatnia podwyżka stóp procentowych w tym roku? Glapiński zaczepiony na ulicy ujawnia

Jak przypomina rp.pl - ryczałtowcy są podzieleni na trzy grupy, w zależności od wysokości przychodu (pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne). Ci, którzy mają do 60 tys. zł rocznie, płacą 335,94 zł składki zdrowotnej miesięcznie. W drugiej grupie, z przychodami od 60 tys. do 300 tys. zł, wynosi ona co miesiąc 559,89 zł. Przedsiębiorcy z przychodem powyżej 300 tys. zł płacą 1007,81 zł miesięcznie. Na rok wychodzi to przy małych przychodach 4031,28 zł, przy średnich 6718,68 zł, przy największych 12 093,72 zł.

Ile może zyskać przedsiębiorca na nowej uldze?

– Rachunek jest prosty. Jeśli przedsiębiorca dzięki pomniejszeniu przychodu o nową ulgę spadnie z trzeciej grupy do drugiej, zapłaci do ZUS ponad 5 tys. zł mniej – mówi Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting, dla rp.pl

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Ulga wpływa na przychód, od którego zależy wysokość składki zdrowotnej

– Jeszcze na początku lipca na ZUS-owskiej infolinii twierdzono, że ulga nie wpływa na przychód, od którego zależy wysokość składki zdrowotnej – mówi Cezary Szymaś dla rp.pl. Teraz ZUS ma już inne zdanie – Ryczałtowiec może odliczyć połowę składki zdrowotnej od przychodu. Od tego pomniejszonego przychodu uzależniona jest wysokość składki zdrowotnej – informuje infolinia ZUS. Dodaje, że dzięki temu przedsiębiorca może „spaść” do grupy, w której płaci niższe składki. 

Nowa ulga korzystna też dla płacących podatek w formie karty i na liniowym PIT

Z odliczenia mogą też skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie ustawy o ryczałcie, ale płacą podatek w formie karty. Oni odpiszą od podatku 19 proc. składek. Również zapłaconych w pierwszej połowie roku. Ulgę mają też przedsiębiorcy na liniowym PIT. Mają dwie możliwości. Pierwsza – zaliczyć składki zdrowotne do kosztów uzyskania przychodów. Druga – odliczyć od dochodu. Ulga ma swój limit. W 2022 r. wynosi 8,7 tys. zł dochodu. Jak podaje rp.pl korzystniejsze jest zaliczenie do kosztów.

Sonda
Kto twoim zdaniem odpowiada za Polski Ład?
Najnowsze