"Jeśli napięcia geopolityczne będą się przedłużać, region może stanąć w obliczu wzrostu kosztów energii (gaz, energia elektryczna) o 1,4 bln euro, co stanowi niemal 10 proc. Produktu Krajowego Brutto Unii Europejskiej" - stwierdzają w eksperci Goldman Sachs. Oceniono, że koszt ten może być "szczególnie dotkliwy dla rodzin, których rachunki za energię mogą wzrosnąć o 150-200 euro miesięcznie".
Analitycy przyznali, że główną przyczyną problemu jest gaz. "Ok. 150-proc. wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną od lata 2020 r. był głównie wynikiem rosnących cen gazu. Te z kolei były funkcją napięć na globalnym rynku LNG oraz rosnących napięć geopolitycznych, które wzbudziły obawy związane z niezawodnością rosyjskich dostaw tego surowca do Europy" - wskazano.
Polecany artykuł:
Obniżenie rachunków
W kwietniu można obniżyć rachunki za prąd. Nabór wniosków w czwartej odsłonie programu "Mój prąd" rozpocznie się 15 kwietnia tego roku - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że budżet programu to 350 mln zł, ale resort jest gotowy do jego powiększenia.
- Nie jest to kwota bardzo duża, ale chcemy sprawdzić, jak ten program będzie realnie funkcjonował na rynku, z jakim spotka się zainteresowaniem. Jesteśmy przygotowani, pracujemy nad tym, aby zdecydowanie zwiększyć budżet programu "Mój prąd 4.0" - powiedział wiceminister.