Emerytury groszowe – kto dostaje najniższe emerytury w Polsce?
Minimalna emerytura przysługuje seniorom po spełnieniu następujących warunków:
- kobiety, które ukończyły 60 lat i mają staż pracy 20 lat,
- mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają staż pracy 25 lat.
Te osoby mogą liczyć na emeryturę w wysokości minimum 1 780,96 złote. Jeśli mają niższy staż pracy, to emeryturę wylicza się im na podstawie opłaconych składek w ZUS. I tak jak pisze „Fakt” kobieta z Legnicy, która przepracowała w życiu jeden dzień dostaje 43 gr miesięcznie. Jeszcze mniej dostaje emerytka z Wałbrzycha, której wysokość świadczenia to 19 gr miesięcznie, kobieta pracowała pół roku pracy na umowę zlecenie. Najniższa emerytura w Polsce wynosi 2 grosze. Pobiera ją emeryt z Wrocławia, który przez miesiąc prowadził działalność gospodarczą.
Jaka jest najwyższa emerytura w Polsce?
Rekordowo wysokie świadczenie - aż 43 tys. 400 zł miesięcznie, dostaje mężczyzna, który przepracował aż 62 lata i nie brał zwolnień lekarskich. Wśród kobiet rekordzistka dostaje co miesiąc 3 tys. 300 zł brutto. "Gazeta Pomorska" informuje, że emerytka przepracowała 61 lat.
Jak rozwiązać problem emerytur groszowych?
Od lat ZUS zapowiada likwidację wypłat groszowych emerytur bowiem koszt ich wypłaty jest wyższy od samego świadczenia. Jak donosi money.pl, ministerstwo pracy zastanawia się, jak ten problem groszowych emerytur rozwiązać. Jak wskazuje serwis, rozważanych jest kilka pomysłów. Jednym z nich jest zrównanie każdego świadczenia poniżej minimalnej do ustawowo przyjętego progu. Rozważana jest też opcja jednorazowa wypłata należnego świadczenia.
Polecany artykuł: