Amerykańskie sankcje na Rosję

Domiemana kochanka Putina na problem! USA nałożyły na nią sankcje

2022-08-03 14:00

Amerykański resort finansów ogłosił kolejne sankcje, którymi objęci zostali członkowie rosyjskich elit oraz podmioty i osoby zaangażowane w próby obejścia sankcji. Pośród tych osób znalazła się również Alina Kabajewa - domniemana partnerka Władimira Putina. Ponadto Departament Stanu USA objął sankcjami trzech kolejnych oligarchów i 24 podmioty z sektora zbrojeniowego.

Kim jest Alina Kabajewa?

Alina Kabajewa to była gimnastyczka artystyczna i deputowana do Dumy Państwowej. Obecnie jest szefową Narodowej Grupy Medialnej - największego rosyjskiego holdingu mediowego. 

Alina Kabajewa na liście osób objętych sankcjami

Kobieta "ma bliskie relacje z Putinem" - podano w komunikacie resortu finansów Stanów Zjednoczonych.  Już wcześniej została objęta sankcjami Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Według "Wall Street Journal", już w kwietniu Kabajewa miała trafić na listę amerykańskich sankcji, lecz wówczas uznano, że ruch ten utrudniłby wysiłki na rzecz negocjacji pokojowych na Ukrainie.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Kolejne osoby objęte sankcjami USA wobec Rosji

Oprócz skazanej za doping byłej mistrzyni olimpijskiej, sankcjami objęto również syna oligarchy Andrieja Guriewa oraz należący do niego jacht wart 120 mln dolarów oraz Wiktora Rasznikowa oligarchę działającego w przemyśle stalowym wraz z jego firmą MMK oraz dwoma zarejestrowanymi w Turcji filiami.

Ponadto na listę sankcji trafiła również państwowa instytucja finansowa PPIT za próbę ominięcia sankcji nałożonych na Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich poprzez wytransferowanie z funduszu zablokowanych środków.

"Niewinni ludzie cierpią z powodu agresji Rosji"

"Podczas gdy niewinni ludzie cierpią z powodu nielegalnej agresji Rosji, sojusznicy Putina wzbogacili się i finansowali swój luksusowy styl życia. Departament Skarbu użyje wszelkich narzędzi, by zapewnić, że rosyjskie elity i pomocnicy Kremla zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za ich współudział w wojnie, która kosztowała życie niezliczonych osób" - oznajmiła szefowa resortu Janet Yellen.

Sankcje Departamentu Stanu USA

Dodatkowo Departament Stanu USA ogłosił własne sankcje przeciwko trzem kolejnym oligarchom, członkom marionetkowych władz w okupowanym obwodzie chersońskim oraz 24 podmiotom związanym z rosyjskim przemysłem zbrojeniowym i technologicznym. Ponadto resort nałożył restrykcje wizowe na 893 rosyjskich oficjeli i wojskowych oraz 31 przedstawicieli obcych władz, którzy wspierali rosyjską aneksję Krymu.

Sonda
Popierasz sankcje wobec Rosji?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze