Autostrada

i

Autor: Shutterstock Autostrada

Rozliczenie viaTOLL

To ostatni moment, aby uzyskać zwrot środków z viaTOLL. Termin się zbliża!

2022-09-29 10:32

Wnioski o zwrot środków z nieczynnego już systemu poboru opłat drogowych viaTOLL można składać do piątku 30 września - poinformowała PAP Katarzyna Paterak-Kondek, zastępca dyrektora Departamentu Poboru Opłat Drogowych w Ministerstwie Finansów. Dodała, że dotychczas zwrócono lub przeksięgowano na konto w nowym systemie e-TOLL około 33,6 mln zł.

Zwrot środków

Chodzi o zwrot kaucji za urządzenia pokładowe viaBOX (OBU) montowane w samochodach oraz zwrot środków pozostałych na koncie w systemie viaTOLL. Pieniądze te mogą zostać zwrócone na bankowe konto użytkowania lub przeksięgowane na jego konto w działającym obecnie systemie poboru opłat e-TOLL. "Wniosek o zwrot środków z systemu viaTOLL należy złożyć do piątku 30 września 2022 roku. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane, a środki zostaną przekazane do Krajowego Funduszu Drogowego" - powiedziała Paterak-Kondek.

Jak wyjaśniła, użytkownicy nie muszą zwracać samych urządzeń OBU - wystarczy, że do wniosku dołączą zdjęcie, na którym będzie widoczny numer identyfikacyjny urządzenia.

Wnioski do rozpatrzenia

"Dla skutecznego złożenia wniosku potrzebne jest, w przypadku żądania zwrotu kaucji, dołączenie zdjęcia urządzenia, na którym będzie widoczny jego numer identyfikacyjny, oraz wypełniony i podpisany formularz, który jest dostępny na naszej stronie internetowej" - powiedziała zastępca dyrektora Departamentu Poboru Opłat Drogowych. Paterak-Kondek poinformowała, że dotychczas złożono ok. 167 tys. wniosków dotyczących zwrotu niewykorzystanych środków pozostałych na kontach viaTOLL lub przeksięgowania kaucji, z czego około 42 tys. pozostało do rozpatrzenia.

Przekazała też, że jak dotąd dokonano zwrotów lub przeksięgowań na konto w nowym systemie e-TOLL w wysokości około 33,6 mln zł. "Dotychczas przekazaliśmy użytkownikom, z tytułu zwrotu kaucji, zwrotu salda, czy przeksięgowania około 33,6 mln zł" - powiedziała. Wyjaśniła, że zwrotowi podlegają środki, jakie użytkownik miał na koncie 30 września 2021 roku, czyli ostatniego dnia przed wyłączeniem starego systemu poboru opłat viaTOLL.

Sonda
Który wariant Velostrady najbardziej ci się podoba?
Forum w Karpaczu 2022: Piotr Najbuk
Najnowsze