Banknoty

i

Autor: Pixabay

Zbieraj banknoty

Trzeba zacząć gromadzić gotówkę! Banki wydały niepokojący komunikat

2025-01-04 5:05

Holenderskie banki zalecają przechowywanie gotówki w domu jako zabezpieczenie przed ryzykiem geopolitycznym i potencjalnymi cyberatakami – informuje serwis northerntimes.nl. Podobne stanowisko zajął prezes NBP, który zaznaczył, że w sytuacjach nadzwyczajnych "nic nie zastąpi tradycyjnego środka płatniczego".

Polska w podwójnym niebezpieczeństwie geopolitycznym. Gotówkę lepiej mieć

"Jesteśmy krajem frontowym, a gotówka pełni rolę, której nic nie może zastąpić w sytuacji ataku cybernetycznego. Kiedy obejmie on wszystkie formy płatności bankowych, wtedy pozostaje tylko gotówka" - podkreślił Glapiński.

Jak przypomniał szef banku centralnego, po wybuchu wojny na Ukrainie przed bankomatami natychmiast utworzyły się kolejki. "Narodowy Bank Polski sprostał im bez problemów, ale nie sprostały im banki komercyjne, które miały niedostateczną liczbę bankomatów, a do tego były one nieprzystosowane do obsługiwania wszystkich nominałów" – wskazał.

Adam Glapiński zaznaczył, że NBP zapewnił wówczas odpowiednią liczbę bankowozów, ale banki skorzystały z nich tylko w części. "Dla przykładu, w Warszawie tylko w 40 proc., bo nie były w stanie przyjąć więcej i nie obsługiwały banknotów 200-złotowych" - dodał.

Kolejki do bankomatów również, gdy nie brakuje gotówki

Według przekazanych przez prezesa informacji, po tamtych wydarzeniach NBP wyciągnął wnioski, dzięki czemu bank jest "co najmniej w trójnasób" przygotowany do nagłego zwiększonego zapotrzebowania na gotówkę.

"Wystąpiłem wtedy i powiedziałem, że mamy nieprzebrane zasoby gotówki i nie ma powodu stać w kolejkach do bankomatów. Media, niektórzy publicyści i politycy zamiast poprzeć mój apel, zaatakowali bank centralny, że drukuje pieniądze. My po prostu mamy zasoby fizycznego pieniądza w naszych skarbcach. Informuję teraz, że obecnie są one o wiele większe" - podsumował prezes NBP Adam Glapiński.

Niektórzy wskazują, że minimalny zapas gotówki w domu to ilość potrzebna na zaspokojenie podstawowych potrzeb gospodarstwa domowego w okresie tygodnia.

QUIZ PRL. Karnawał w Polsce Ludowej
Pytanie 1 z 15
Jak nazywał się człowiek prowadzący tańce na balach w Polsce Ludowej?
QUIZ PRL. Karnawał w Polsce Ludowej
Pieniądze to nie wszystko
Ekonomiczne prognozy na 2025 rok. PIENIĄDZE TO NIE WSZYSTKO

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze