Donald Tusk

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express Donald Tusk

Wiek emerytalny zostanie podniesiony? Tusk mówi, co zrobi, jak PO wygra wybory

2022-06-29 20:38

Rząd Donalda Tuska w maju 2012 r. wbrew opinii społecznej i związkowcom podniósł wiek emerytalny z 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn do 67 lat dla wszystkich. Za ustawą głosowało wówczas 268 posłów. Na mocy tamtej ustawy granica wieku umożliwiająca przejście na emeryturę miała osiągnąć założone w przepisach 67 lat w 2020 r. dla mężczyzn i w 2040 r. dla kobiet. PiS zlikwidował te przepisy. Co dziś na ten temat uważa Donald Tusk?

Tusk przyznaje, że wydłużenie wieku emerytalnego to błąd

W obszernym wywiadzie udzielonym Gazecie Wyborczej, przez byłego premiera Donalda Tuska, lider PO mówi, że temat jest zamknięty. Dopytywany "czy po powrocie Platformy do władzy nie będzie majstrowania przy wieku emerytalnym?", Tusk przyznał, że z punktu widzenia systemu emerytalnego, lepiej byłoby, żeby ludzie byli chętni do dłuższej pracy.

-Ale to musi być ich wybór. Ja nie pozwolę nikomu wrócić do tematu podwyższenia wieku emerytalnego, przymusowo. To musi być wybór każdego człowieka. Pomysł, aby w jakimś sensie wydłużać przymusowo pracę, był błędem. Wielu ludziom pod wieloma względami opłaca się dłużej pracować - mówił były premier.

Zdaniem Tuska inflacja w połowie jest większa dlatego, że ta władza jest skrajnie nieodpowiedzialna

Dalej Tusk pytany był o "magiczny przycisk" do likwidacji inflacji. Jego zdaniem, walka z inflacją to nie jest jeden magiczny przycisk. Walka z inflacją to jest przede wszystkim zdolność ograniczenia wydatków na władzę, bo od tego powinno się w ogóle zacząć. 

"Ta inflacja gdzieś w połowie jest większa tylko dlatego, że ta władza jest skrajnie nieodpowiedzialna i ucieka od jakiejkolwiek odpowiedzialności za swoje decyzje - skwitował Tusk. 

Karczemna AWANTURA o Tuska. Mieszkańcy Pułtuska wpadli w SZAŁ!!! | Komentery

-Jakikolwiek manewr duszący inflację, jeśli ma mieć polityczne szanse powodzenia, to musi być manewr, który zaczyna się od oszczędności wydatków na władzę po to, żeby władza uzyskała moralne prawo do innych twardych decyzji. To jest taki test na prawdziwą odpowiedzialności - stwierdził w  rozmowie z GW.

Podwyżki wynagrodzenia dla wszystkich

Tusk zapewnił  jednocześnie, że nie przystąpił  do licytacji. "Kiedy mówię o 20- proc. podwyżce dla nauczycieli , pielęgniarek czy generalnie dla sfery budżetowej, to proszę zauważyć, co to będzie oznaczało pod koniec roku.

Ledwie waloryzację tego, co stracili ci najgorzej zarabiający i najciężej pracujący ludzie w Polsce wskutek inflacji. Żyjemy w kraju, gdzie premier, prezydent nie zawahali się, żeby sobie podnieść wynagrodzenie o 40, 50, 60 proc. A zarabiają pięcio- czy sześciokrotnie więcej od polskiego nauczyciela."

Sonda
Czy chcesz nowej debaty Tusk-Kaczyński przed przyszłorocznymi wyborami?

Wygrane przez Platformę wybory oznaczają powrót do takiej polityki, która uwolni Polaków od strachu, że każdego dnia będą w sklepach dowiadywali się, że chleb jest droższy i że płacą więcej za gaz - zapowiedział w wywiadzie były premier.

Najnowsze