Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Większa emerytura

Tym seniorom należy się podwójna emerytura co miesiąc i dożywotnio. Wystarczą jedynie dwa wnioski

2022-10-07 11:12

Emerytury w Polsce pomimo wielu dodatków i waloryzacji, wielu seniorom nie wystarczają na godne życie. Szczególnie w obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej i drożyzny. Są jednak seniorzy, którzy mogą ubiegać się o dwie emerytury. Aby otrzymywać dwa świadczenia, muszą jednak złożyć wcześniej odpowiednie wnioski.

Podwójna emerytura. Dla kogo świadczenie? Ubezpieczeni w ZUS i KRUS

Podwójna emerytura wydaje się marzeniem dla wielu emerytów, jednak przysługuje ona tylko w trzech przypadkach. Osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku i w trakcie pracy podlegały ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS oraz powszechnemu systemowi emerytalnemu ZUS, mogą pobierać emerytury z obu systemów. Jest jednak jeden warunek - składki rolnicze musiały być opłacane przez przynajmniej 25 lat.

Dwie emerytury dla mundurowych pracujących “w cywilu”

Osoby, które pracowały w służbach mundurowych mogą pobierać również dwa świadczenia, jedno z ZUS, a drugie z ZER MSWiA. Do takiej sytuacji dochodzi wtedy, gdy nie można ustalić wysokości emerytury mundurowej uwzględniającej czas pracy "w cywilu".

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła

Co jednak istotne, osoby pracujące w służbach mundurowych od 2 stycznia 1999 roku, mogą otrzymywać dwie emerytury jeśli po zakończeniu służby pracowali w roli cywila. Prawo do dwóch emerytur w tym przypadku nie przysługuje mundurowym, którzy zaczęli służbę wcześniej.

Podwójna emerytura co miesiąc dla pracujących w przynajmniej dwóch krajach

Czy można pobierać dwie emerytury - polską i zagraniczną? Emeryci, którzy odprowadzili składki w polskim systemie emerytalnym, a później świadczyli pracę w innym systemie, również mogą otrzymywać świadczenie. Takie osoby muszą mieć prawo do emerytury w Polsce do jednej emerytury i do drugiej za granicą. Czyli w przypadku ZUS muszą mieć ukończony wiek emerytalny oraz składki na koncie emerytalnym. Świadczenie z zagranicy zależy z kolei od prawa panującego w danym kraju.

Sonda
Chciałbyś/chciałabyś dwie emerytury?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze