Czym jest upadłość konsumencka?
Nikt nie powinien zostać zepchnięty na margines życia tylko dlatego, że mam problem ze spłatą zadłużenia. Mogą wystąpić różne sytuacje losowe, które swoimi konsekwencjami wpędzają człowieka w finansowe sytuacje bez wyjścia. Z pomocą może tu przyjść upadłość konsumencka, która polega na sądowym oddłużeniu. Dzięki niej możesz kompleksowo rozwiązać problem długów, poprzez spłatę wierzycieli (na tyle ile jest to możliwe) oraz rozpoczęcie nowego etapu w życiu. To sąd pomoże ustalić w jakiej wysokości, jakim wierzycielom i w jakich terminach, będziesz spłacać zobowiązania, tak by nie pozbawić Cię środków do życia. Może zdarzyć się też tak, że część Twoich długów zostanie Ci umorzona.
Polecany artykuł:
ZOBACZ WIĘCEJ MATERIAŁÓW WIDEO NA KANALE "PORACHUNKI OSOBISTE"
Czy upadłość konsumencka jest dla każdego?
Tak, upadłość konsumencka to prawo i przywilej, przysługujący każdemu zadłużonemu konsumentowi, który nie radzi sobie ze spłatą swoich zobowiązań. W ramach upadłości konsumenckiej pozbędziesz się zadłużenia z tytułu: zróbmy to proszę jako listę: kredytów bankowych, chwilówek, pożyczek czy też zaległości w ZUS i Urzędzie Skarbowym.
Nie możesz liczyć na umorzenie tych długów:
- długi zaciągnięte po ogłoszeniu upadłości,
- długi alimentacyjne,
- długi z tytułu rent i odszkodowań,
- długi karne i powstałe z wykroczeń,
- długi umyślnie zatajone.
Tego rodzaju zobowiązania są wykluczone z upadłości konsumenckiej.
Jak wygląda upadłość konsumencka w praktyce?
W zależności od złożoności sytuacji majątkowej konsumenta, mamy do czynienia z zwykłym lub uproszczonym postępowaniem upadłościowym.
W toku sprawy zostanie przedstawiony Plan Spłaty wierzyciela, a w nim określone w jakim zakresie Twoje zobowiązania zostaną umorzone oraz w jakim okresie i w jakiej wysokości będziesz spłacać pozostałe długi. Czas realizacji planu spłaty wierzycieli jest zależny m.in. od stopnia umyślnego doprowadzenia do swojej sytuacji. Co do zasady nie może być dłuższy, niż 36 miesięcy, natomiast jeśli sąd uzna, że osoba objęta upadłością doprowadziła do niej wskutek swojego rażącego zaniedbania, to wtedy czas spłaty będzie wyznaczony na minimum 36 miesięcy, a maksymalnie nawet do 7 lat.
Wysokość miesięcznej raty planu spłaty wierzyciela ustalona jest przez sąd. Zależy w dużej mierze od wysokości Twoich zarobków pomniejszonych o niezbędne koszty utrzymania Twojej rodziny. Należy pamiętać jednak, że sąd nie zawsze kieruje się wysokością faktycznych zarobków jakie posiadasz (mogą być znacznie zaniżone lub pozostajesz bez zatrudnienia). W takiej sytuacji sąd będzie kierował się danymi z rynku pracy, czyli weźmie pod uwagę szacunkową wysokość zarobków, jakie możesz osiągnąć pracując zgodnie ze swoim wykształceniem i doświadczeniem.
Istotną kwestią jest brak prywatności w przypadku upadłości konsumenckiej, informacje o Twojej upadłości zostaną podane publicznie.
Pamiętaj, że bank może zablokować Twój rachunek - wiele banków blokuje rachunki bankowe osób, które ogłosiły upadłość. Dlatego zawczasu przygotuj się na to, że możesz utracić dostęp do dużej części swoich środków finansowych.
Ile kosztuje upadłość konsumencka?
Koszty upadłości konsumenckiej zależą od stopnia skomplikowania sprawy. Przy niewielkim majątku koszt to ok. 5-6 tysięcy złotych, natomiast przy sprawach bardziej skomplikowanych koszty mogą wynieść kilkanaście tysięcy złotych.
Czy warto wnioskować o upadłość konsumencką?
Upadłość powinna być ostatnim krokiem, gdy wyczerpiemy inne możliwości. Najpierw warto samodzielnie negocjować z wierzycielami wysokość spłat i ewentualne umorzenie części zobowiązań. Dzięki temu unikniesz często wysokich kosztów upadłości konsumenckiej oraz podania jej do publicznej wiadomości. Gdy negocjacje nie przyniosą skutku, a my nie jesteśmy w stanie regulować swoich zobowiązań, można rozważyć złożenie wniosku o upadłość konsumencką.
Kiedy składać wniosek o upadłość konsumencką?
Jak widać upadłość konsumencka może przyjść Ci z pomocą, jeżeli nie widzisz już wyjścia z sytuacji finansowej w jakiej się znalazłeś. Należy jednak pamiętać, że upadłość konsumencka to ostateczność. Zanim sięgniesz po ten sposób rozwiązania swojego finansowego problemu, warto w pierwszej kolejności próbować rozwiązać go na własną rękę np. poprzez renegocjację warunków spłaty zadłużenia czy też konsolidację długów. Nie bój się rozmawiać i negocjować z naszymi wierzycielami, im też zależy na spłacie naszego zadłużenia. Może dzięki temu uporasz się z długami, bez konieczności angażowania instytucji sądowej. Poszukaj też możliwości oszczędności w Twoich codziennych wydatkach i/lub dodatkowego zarobku. Jeśli jednak te działania nie przyniosą spodziewanych efektów, można skorzystać z upadłości konsumenckiej jako ostatniej deski ratunku.