Tablet

i

Autor: niekverlaan/Pixabay/cc0 Opłata reprograficzna po konsultacjach

Używasz tych urządzeń każdego dnia. Zostaną objęte podatkiem!

2022-07-05 11:29

Resort kultury zakończył konsultacje projektu ustawy o artystach zawodowych, wprowadzającego poszerzenie opłaty reprograficznej m.in. o komputery, tablety i telewizory. Ministerstwo na podstawie danych sprzedażowych z ub.r. szacuje, że danina będzie przynosić 565 mln zł rocznie.

Opłata reprograficzna - co obejmuje?

Resort kultury zakończył konsultacje nowelizacji ustawy o artystach zawodowych. W jej ramach ma zostać wprowadzona opłata reprograficzna. Znajdują się za to na niej m.in. komputery, tablety i telewizory. Ostatecznie smartfony wypadły z listy urządzeń objętych daniną. 

Opłata ma wynosić od 1 do 4 proc. cen brutto wskazanych urządzeń. Pieniądze z opłaty będą trafiać przede wszystkim do Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych (49 proc.). Nowa opłata ma przynosić ok. 565 mln zł rocznie. W komunikacie Ministerstwa Kultury zapowiedziano, że projekt zmian zostanie złożony w Sejmie „w najbliższych miesiącach”.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

Czym jest opłata reprograficzna?

Opłata reprograficzna, funkcjonująca w Polsce od 1994 r. jest zryczałtowaną rekompensatą przekazywaną artystom przez producentów i importerów sprzętu elektronicznego umożliwiającego tzw. dozwolony użytek osobisty, czyli korzystanie na własne potrzeby z utworów takich jak muzyka, film, obraz czy tekst, co znacząco zwiększa popyt na urządzenia elektroniczne.

Opłata zazwyczaj pobierana jest od takich urządzeń jak komputery, tablety, kopiarki, odtwarzacze czy SmartTV, a także od tzw. czystych nośników danych (płyt, dysków, pendrive’ów, kart pamięci). W Polsce lista urządzeń nie była aktualizowana przez kilkanaście lat i opłatą wciąż objęte są magnetofony i magnetowidy oraz kasety audio i VHS.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze