Dopłaty do ogrzewania weszły w życie. Jak złożyć wniosek o dodatek energetyczny?

i

Autor: Shutterstock

Sezon grzewczy

W mieszkaniach jeszcze długo nie będzie ogrzewania. Spółdzielnie czekają do ostatniej chwili

2022-09-23 16:18

Sezon grzewczy 2022 będzie wyjątkowo trudny. Powód? Kryzys energetyczny. Niestety, to już pewne, że koszty ogrzewania będą wysokie. W wielu spółdzielniach i wspólnotach już jest wzrost zaliczek na ogrzewanie nawet o 100 proc. W związku z tym, by o tyle, o ile tylko to możliwe, zmniejszyć koszty ogrzewania, odwleka się w czasie start sezonu grzewczego. Czy będziemy marznąć w domach tej jesieni i zimy?

Sezon grzewczy 2022/2023

Sezon grzewczy 2022/2023 będzie wyjątkowy. W związku z kryzysem energetycznym koszty ogrzewania idą w górę. Rachunki za ogrzewanie mogą być nawet jeszcze raz takie jak w minionym sezonie. Spółdzielnie już zwiększają o 100 proc. zaliczki na ogrzewanie. Spółdzielnie i wspólnoty, aby zminimalizować gigantyczne koszty mieszkaniowe, odsuwają w czasie start sezonu grzewczego. Ciepło popłynie najpóźniej jak to tylko będzie możliwe. A pole do działania jest spore, gdyż nie ma jasnych i jednoznacznych przepisów regulujących zasadę włączania ogrzewania.

Wskazówką dla spółdzielni może być rozporządzenie ministra infrastruktury, które określa, że minimalna temperatura w mieszkaniach powinna wynosić 20 st. C w pokojach oraz 24 st. C w łazienkach. Są też spółdzielnie, które same ustalają swoje zasady i na przykład włączają ogrzewanie, kiedy to przez kilka dni z rzędu temperatura na zewnątrz spada do poziomu 5 st. C.  

Jedno jest pewne, w tym roku spółdzielnie podejdą do kwestii ogrzewania z wyjątkową rozwagą. Ciepłych kaloryferów w najbliższych dniach raczej w wielu mieszkaniach nie mamy co się spodziewać. 

Sezon grzewczy w Polsce

Ministerstwo Gospodarki definiuje sezon grzewczy jako okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów. Zatem nie ma tutaj konkretnych dat. Wszystko zależy od temperatury w mieszkaniach i na zewnątrz i od opinii lokatorów.

Forum w Karpaczu 2022: Waldemar Buda
Sonda
Jakim paliwem ogrzewasz dom?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze