Unia nie chce pomóc Polsce

i

Autor: Beata Olejarka/SUPER EXPRESS Unia nie chce pomóc Polsce

W Polsce jest ok. 1,5 mln uchodźców. Szefernaker: wciąż nie otrzymaliśmy pieniędzy z UE na pomoc

2022-04-08 5:02

W Polsce przebywa ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy, a do tej pory nie otrzymaliśmy z Unii Europejskiej pieniędzy na pomoc dla nich – powiedział w czwartek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. "Szacujemy, że ok. 1,5 mln uchodźców jest obecnie w Polsce" – poinformował w Polsat News Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy. Podkreślił, że już 755 tys. uciekinierów złożyło wnioski do rejestru PESEL. 96 proc. z nich to kobiety z dziećmi.

Wskazał, że codziennie granicę ukraińsko-polską przekracza od 20 do 30 tys. uchodźców. "W każdej chwili może być taka sytuacja, że będziemy zmuszeni przyjąć kolejne fale uchodźców" - wskazał. Zapewnił, że rząd ma przygotowane scenariusze na taką ewentualność. "Mamy znacząca rezerwę miejsc przygotowanych w pierwszej fali" – oznajmił. Wyjaśnił, że są one przede wszystkim w mniejszych miejscowościach.

"Przygotowujemy również miejsca z zakwaterowaniem zbiorowym" - dodał. Szefernaker podkreślił, że do tej pory Polska nie otrzymała żadnych środków z Unii Europejskiej na finansowanie pomocy dla uchodźców. "W tej chwili wydajemy środki polskie i stawiany konkretne zapotrzebowania przed Unią Europejską" - powiedział.

Barykady i koktajle Mołotowa. Dyrektor kijowskiego teatru pokazał jak broni się Ukraina

Tysiąc euro na każdego uchodźcę

Przypomniał, że minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wspólnie ze swoją niemiecką odpowiedniczką wystosowali list do Komisji Europejskiej, w którym napisali, że w ciągu najbliższego pół roku UE powinna przeznaczyć 1 tys. euro na każdego uchodźcę. "Chcemy, żeby były dodatkowe środki na uchodźców.

Jak był kryzys migracyjny w Europie w latach 2015–2016, Turcja otrzymała 6 mld euro. Cała Europa powinna się solidarnie złożyć. My nie chcemy tych pieniędzy dla siebie, my je chcemy dla tych, którym pomagamy" - tłumaczył. Wiceszef MSWiA wyraził nadzieję, że inne państwa, podobnie jak Wielka Brytania, przygotują konkretną ofertę pomocy uciekinierom wojennym.

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze