Sklepy socjalne dla najuboższych
W sklepie można kupić wszystkie produkty spożywcze – zaczynając od pieczywa, przez nabiał, warzywa, owoce, suche produkty, jak mąka, ryż, kasza, makaron, po mrożonki, ale też środki czystości i higieniczne. Co najważniejsze, są dostępne dużo taniej, po cenie przynajmniej o połowę niższej od rynkowej. Adresatami oferty sklepowej są osoby w trudnej sytuacji życiowej. W praktyce oznacza to, że obowiązuje kryterium dochodowe.
- Powstanie Sklepu Socjalnego było wyjściem naprzeciw osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, doświadczającym stałych lub tymczasowych trudności finansowych i życiowych, pojawiających się w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń losowych takich, jak np. nagła utrata pracy - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" katowicki MOPS, gdzie również najbardziej potrzebujący mogą zrobić zakupy.
Dobra jakość w dużo niższej cenie
Tego typu sklepy mają również za zadanie przeciwdziałać marnotrawieniu żywności. Kto dokładnie może robić zakupy w sklepach socjalnych? Dla przykładu w Przemyślu z zakupów mogą korzystać: osoby ze skierowaniem z MOPS-u, osoby po 60. roku życia, a w każdą sobotę wszyscy chętni.
W katowickich sklepach natomiast przy ul. Tysiąclecia 82 oraz przy ul. Świdnickiej 25 mogą sprawdzić ofertę na pełnowartościowe artykuły spożywcze, środki higieny osobistej i chemii domowej. Produkty te są dostępne w cenie niższej niż ich wartość rynkowa.