Waloryzacja rent i emerytur

i

Autor: Getty images Waloryzacja rent i emerytur

Waloryzacja emerytur będzie jeszcze większa! Były minister finansów zdradza plan

2022-02-21 18:00

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w połowie lutego, że najniższa emerytura od 1 marca wyniesie 1200 zł. Tadeusz Kościński, zdymisjonowany przez Polski Ład minister finansów, w wywiadzie z "Rzeczpospolitą" stwierdził, że poziom waloryzacji świadczeń dla emerytów i rencistów w przyszłym roku będzie jeszcze wyższy.

- Zastosujemy specjalny mechanizm waloryzacyjny, o wiele miliardów wyższy niż ten, do którego jesteśmy zobowiązani ustawowo. Świadczenia emerytalne od 1 marca wzrosną o 7 proc., to bezprecedensowy wzrost. To najwyższa waloryzacja od 15 lat - powiedział w połowie lutego premier Mateusz Morawiecki.

Jak prognozuje Tadeusz Kościński, były już minister finansów, rencistów i emerytów czeka w przyszłości kolejna podwyżka. - [Od 1 marca] Będzie waloryzacja w wysokości 7 proc. – dużo, ale to jeszcze nie tak dużo, jak pewnie będzie w 2023 r. - stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą" niedawno zdymisjonowany szef resortu.

Rekordowe podwyżki. Superwaloryzacja rent i emerytur POTWIERDZONA!

Czternasta emerytura

W wywiadzie Kościński odniósł się także do pytań o 14. emerytury. Konkretnie do tego, że finansowane mają być z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. - Inflacja jest skutkiem pandemii, więc nie widzę tu jakichś sprzeczności logicznych, aby akurat wykorzystać ten fundusz do wsparcia osób bardziej pokrzywdzonych przez recesję, a następnie inflację - powiedział były minister finansów.

Czternasta emerytura, jak zapowiadał kilka tygodni temu premier Morawiecki, ma być wypłacona latem lub jesienią. - Waloryzacja będzie inwestycją około 18 mld zł. Wraz z trzynastą i czternastą emeryturą będzie to ponad 40 mld zł - wylicza Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze