ZUS

i

Autor: Artur Szczepanski/REPORTER ZUS

Ważny list z ZUS! Chodzi o 13. emeryturę. Seniorze, koniecznie go przeczytaj

2022-05-04 13:30

ZUS wysyła listy do emerytów i rencistów. W tej ważnej korespodencji znajdują się dwa niezwykle ważne dokumenty dla seniorów. Emerycie, jeśli jeszcze nie otrzymałeś listu z ZUS, to bez obaw - akcja wysyłania potrwa do końca maja. Co znajduje się w listach od ZUS-u? W jednej przesyłce pocztowej emeryci i renciści znajdą decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. „trzynastki”. Dlaczego to ważne, aby zatrzymać korespodencję z ZUS?

Ważny list ZUS dla emerytów i rencistów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłaty dodatkowego świadczenia, czyli tzw. trzynastej emerytury. ZUS wypłacił w sumie ponad 8,5 mln trzynastek, na łączą kwotę ponad 11,3 mld zł. W tym roku trzynastka wynosi 1338,44 zł brutto. Ze świadczenia została pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. W tym roku jednorazowo trzynaste świadczenia zostały zwolnione z podatku dochodowego. Wypłata takiej trzynastej emerytury na rękę wyniosła 1217,98 zł. Teraz informacje o przyznaniu 13. emerytury, ale również o tegorocznej waloryzacji rent i emerytur, znajdą się w listach wysyłanych przez ZUS.

– W najbliższych dniach i tygodniach emeryci i renciści w swojej skrzynce pocztowej znajdą list z ZUS, a w nim decyzję waloryzacyjną, czyli informację o jaką kwotę ZUS zwiększył im od marca emeryturę lub rentę. W przesyłce będzie znajdować się także informacja o przyznaniu i wypłacie w kwietniu tzw. „trzynastki”, czyli dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego, cytowana przez radiopiekary.pl.

EKG 2022: Antoni Kolek

Koniec wypłat 13. emerytur

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizował wypłaty trzynastych emerytur od 1 kwietnia. Świadczeniobiorcy otrzymali dodatkowe pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Aby dostać trzynastkę, nie trzeba było składać żadnego wniosku. ZUS wypłacił świadczenie z urzędu. zgodnie z decyzją Ministerstwa Finansów zaniechanie poboru podatku od trzynastki jest jednorazowe i ostateczne, to znaczy podatek nie został zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata.

"W tym roku trzynastka wyniosła 1338,44 zł brutto. Ze świadczenia została pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. W takiej sytuacji trzynastka netto wyniosła 1217,98 zł" – przypomniała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Sonda
Czy dla emerytów lepsza będzie druga waloryzacja świadczeń, czy 14. emerytura?

Dla kogo 13. emerytura?

Zgodnie z przepisami trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń w ZUS. Rozwiązanie to zostało zastosowane m.in. do emerytur i rent w systemie powszechnym, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze