Przez drożyznę Polakom zostaje coraz mniej pieniędzy w portfelu

i

Autor: SUPER EXPRESS Przez drożyznę Polakom zostaje coraz mniej pieniędzy w portfelu

Większość pracodawców planuje podwyżki pensji. Wraca rynek pracownika

2022-01-06 7:59

W 2022 wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców, natomiast obniżki płac zaledwie 3 proc. firm – wynika z raportu firmy Hays Poland.

Wynika z niego, że w 2021 r. podwyżki przyznało 71 proc. firm i instytucji objętych badaniem, mimo że takie plany na rok ubiegły miało tylko 57 proc. pracodawców.

Chociaż w minionym roku podwyżkę uzyskało 62 proc. specjalistów i menedżerów, to większość pracowników nie jest zadowolona z otrzymywanego wynagrodzenia. W 2022 wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców, natomiast obniżki płac – zaledwie 3 proc. firm objętych badaniem Hays Poland" – stwierdzono w raporcie. Dodano w nim, że otrzymanie podwyżki w tym roku przewiduje 36 proc. specjalistów.

Zarobki w wielkich giełdowych firmach. Rekordziści dostają 25,7 tys. zł miesięcznie

O podwyżki może być o tyle łatwo, że aż 95 proc. pracodawców objętych badaniem spodziewa się, że w tym roku będzie prowadzić rekrutację nowych pracowników. 46 proc z nich oczekuje, że liczba prowadzonych procesów będzie większa niż ta odnotowana w minionym roku.

Najczęściej wskazywanym przez pracodawców powodem zaplanowanych rekrutacji jest rozwój biznesu i konieczność pozyskania nowych pracowników, często posiadających unikatowe kompetencje. Na drugim miejscu (33 proc. wskazań) pojawiła się jednak potrzeba znalezienia zastępstwa za pracowników, którzy zdecydują się odejść, a na trzecim (9 proc.) – zmiany strukturalne. Procesy rekrutacyjne przewidziane na 2022 rok często nie będą zatem powiązane ze zwiększeniem zatrudnienia, lecz naturalną rotacją pracowników oraz zmianą potrzeb kompetencyjnych organizacji – stwierdzono w raporcie Hays

Dodano w nim, że pracodawcy zamierzają rekrutować specjalistów z IT (40 proc. firm), sprzedaży (30 proc.), finansów i księgowości (26 proc.) oraz zajmujących się obsługa klienta i produkcją (po 25 proc.). Wyniki badania pokazują, że rok 2022 będzie czasem kontynuacji trendu wysokiej aktywności rekrutacyjnej firm.

Plany te mogą jednak zostać zweryfikowane przez kolejne fale pandemicznych obostrzeń, głównie w sektorach szczególnie narażonych na ich wdrożenie, i niesprzyjające inwestycjom wskaźniki makroekonomiczne – oceniono w raporcie.

Raport płacowy Hays zawiera zestawienia poziomów wynagrodzeń oferowanych specjalistom i menedżerom na ponad 450 stanowiskach. W raporcie uwzględniona jest perspektywa firm – blisko 5000 organizacji działających w Polsce – oraz perspektywę pracowników i kandydatów – ponad 5200 osób.

Sonda
Czy będziesz walczył o podwyżkę?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze