Pranie w pralce

i

Autor: GettyImages Zanim włożymy ubrania do pralki, upewnijmy się jak należy je prać

Wielki test proszków do prania. Tani z marketu okazał się lepszy od Persila i Ariela

2021-04-07 12:52

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził jakość proszków do prania białych tkanin. Specjaliści wykonali prawie 200 testów, a do badania wzięli 10 popularnych marek. Wyniki mogą być pewnym zaskoczeniem. Okazało się bowiem, że najlepszy okazał się nie Persil czy Ariel, ale tani produkt sieci drogerii Rossmann. Co ciekawe, dobrą skutecznością wykazały się również proszki marki własnej Lidl i Aldi

Po badaniu proszków „do koloru” UOKiK w ramach kolejnego cyklu testów zbadał 10 proszków do prania białych tkanin. Specjaliści sprawdzili skuteczność usuwania plam oraz wpływ proszku na wytrzymałość i kurczenie się tkaniny po praniu. Zweryfikowali również, czy masa proszku jest zgodna z deklaracją na opakowaniu. Obliczyli, ile wynosi koszt proszku na jedno pranie, a także ocenili stosunek jakości produktów do ich ceny.

Zobacz wyniki testu proszków "do koloru": Wielki test proszków do prania! Sprawdzili, który najlepiej pierze. Wynik zaskakuje?

Proszki kupowano w sklepach sieciowych, lokalnych i dyskontach. Badania wykonali pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Łodzi. Proszki przeszły w sumie 197 testów. Aby sprawdzić, jak proszki usuwają plamy, pracownicy laboratorium UOKiK wykorzystali gotową dzianinę bawełnianą z zestawem 15 rodzajów standaryzowanych zabrudzeń takich jak herbata, podkład w płynie (make-up), lody czekoladowe czy sos spaghetti. Badania zdolności usuwania plam, wytrzymałości tkanin i ewentualnej zmiany jej rozmiaru (kurczenia się) po praniu i suszeniu były przeprowadzone w takich samych monitorowanych warunkach. Proszki były dozowane zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Dla każdego cyklu prania proces przebiegał w taki sam sposób.

Mega promocja w Kauflandzie. Pranie zrobisz za 35 groszy!

W podsumowaniu najlepiej wypada proszek Domol Vollwaschmittel, produkowany dla drogerii Rossmann. Cztery gwiazdki otrzymały Tandil, proszek marki własnej sieci Aldi oraz Fomil Active, marka własna sieci Lidl. W kryterium kosztowym (koszt proszku w przeliczeniu na 1 pranie) najlepiej wypada marka Ultra, produkowana dla sieci Biedronka (0,36 zł na 1 pranie). Najdrożej wypierzemy zaś w proszku marki Persil - koszt w przeliczeniu na 1 pranie to 1,09 zł. Domol i Formil wypadły najlepiej także w jakościowej części testów, poświęconej usuwaniu poszczególnych rodzajów plam. Domol najlepiej usunął 5 z 15 rodzajów plam - najwięcej ze wszystkich przebadanych produktów). Dobrą skutecznością wykazały się również proszki Formil Active oraz Tandil Classic.

Sonda
Co najczęściej kupujesz w Rossmanie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze