Frankowicze wyrok

i

Autor: Shutterstock

Wyrok TSUE

Wielkie zwycięstwo frankowiczów! Największy polski bank na kolanach po wyroku TSUE

2024-03-01 13:55

Wpływ wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz orzecznictwa polskich sądów jest na tyle istotny, że banki coraz częściej rezygnują z kontynuowania procesów przeciwko posiadaczom kredytów we frankach szwajcarskich. W tej grupie znajduje się nawet największy polski bank - PKO BP, który wprost przyznał się do tego w odpowiedzi udzielonej dla Business Insidera

Ostatnio wiele osób posiadających kredyty frankowe oraz ich prawników otrzymuje pozytywne dla siebie informacje z sądów. Niektóre banki rozpoczęły akcję wycofywania pozwów przeciwko konsumentom, dotyczących rekompensaty za korzystanie z kapitału kredytu oraz waloryzacji świadczeń. Na przykład, w połowie lutego Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, otrzymał dobre wieści z sądu, dowiadując się, że bank zrezygnował z pozwu przeciwko niemu, dotyczącego rekompensaty za nieuprawnione korzystanie z kapitału, o łącznej kwocie około 192 tysięcy złotych.

Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, w rozmowie z Business Insider Polska zapewniał, że choć zdarzają się pojedyncze decyzje pełnomocników o wycofaniu lub zmianie pozwów, nie mają one charakteru masowego. Redakcja Business Insider Polska zwróciła się do kilku banków z pytaniem, czy rzeczywiście wycofują pozwów przeciwko byłym frankowiczom w związku z orzeczeniami TSUE. Pierwszy z odpowiedzi przysłał mBank, jasno deklarując, że wycofuje pozwów i nie zamierza składać nowych.

Co wskazuje aktualne orzecznictwo TSUE?

Podobnie postąpił bank PKO BP, wynika to zarówno z jego odpowiedzi, jak i publikowanych raportów. Bank PKO BP wskazał, że dostosowuje swoją strategię procesową do aktualnego orzecznictwa w sprawach frankowych, uwzględniając zarówno decyzje sądów polskich, jak i TSUE. Aktualne orzecznictwo TSUE wskazuje na brak możliwości dochodzenia przez instytucje finansowe waloryzacji wypłaconego kapitału.

W raporcie z 16 lutego bank poinformował również o utworzeniu dodatkowych rezerw na koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami hipotecznymi denominowanymi i indeksowanymi do franka szwajcarskiego, w wysokości 1,128 mld złotych. Koszty te, oszacowane na 11 stycznia 2024 roku, wynosiły 0,86 mln złotych. Jednakże po orzeczeniu TSUE bank zwiększył rezerwę do 1,988 mld złotych. W raporcie banku czytamy: "W wyniku wydania postanowienia TSUE z 12 stycznia 2024 r. (...) bank przyjął bardziej konserwatywne parametry modelu służącego szacowaniu wyceny ryzyka prawnego."

QUIZ PRL. Co się piło w Polsce Ludowej?

Pytanie 1 z 15
Kawa zalewana wrzątkiem w PRL-u nosiła nazwę:
QUIZ PRL. Co się piło w Polsce Ludowej ?
Pieniądze to nie wszystko - Jacek Janiszewski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze