giełda

i

Autor: SHUTTERSTOCK Czy czeka nas stagflacja?

Rewolucja w kredytach

WIRD zastąpi WIBOR. Jak zmienią się raty kredytów? Ekonomista wyjaśnia

2022-09-05 13:39

Komisja Nadzoru Finansowego podała alternatywę dla wskaźnika WIBOR w związku z planowaną reformą wskaźników referencyjnych. Już od przyszłego roku stawką oprocentowania kredytów może stać się WIRD. Czy należy oczekiwać drastycznych zmian po zmianie wskaźnika? Zdaniem ekonomisty Marka Zubera - niekoniecznie. - Nawet jeżeli sama stawka będzie nieco niższa to spodziewam się, że przy nowych kredytach może dojść do wzrostu marż - powiedział Zuber w rozmowie z Super Biznesem.

Na czym polega przewaga WIRD?

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej, powołanej w związku z reformą dot. wskaźników referencyjnych wybrał WIRD jako zastępca WIBOR, o czym poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. W swoim komunikacje przekazała również, że nowy wskaźnik ma być kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej w kredytach, a wybór indeksu poprzedzony był licznymi konsultacjami. WIRD został wybrany spośród trzech wskaźników: WIRD, WIRF oraz WRR.

Warszawski Indeks Rynku Depozytowego (WIRD) to indeks transakcyjny, który został szczegółowo opracowany na podstawie transakcji depozytowych pomiędzy podmiotami przekazującymi dane z instytucjami finansowymi. - Przewaga WIRD jest taka, że to jest stawka realna. Zbudowana na bazie realnie tworzonych depozytów - powiedział w rozmowie z Super Biznesem Marek Zuber. - Odzwierciedla realia rynkowe - dodał ekonomista.

Pieniądze to nie wszystko Paweł Gruza

O ile spadnie rata kredytu?

Co ta zmiana oznacza dla kredytobiorcy? - Charakter WIRDu będzie powodował, że będzie on bardziej stabilny w momentach zmian stóp procentowych dokonywanych przez NBP. Absolutnie nie mogę się natomiast zgodzić z tezą, że WIRD będzie radykalnie niższy od WIBOR. A zatem trudno oczekiwać radykalnego obniżenia kosztu kredytu po wprowadzeniu tej nowej stawki - stwierdził Zuber.

Zdaniem ekonomisty przy 25-letnim kredycie hipotecznym o wartości 300 tys zl. rata może spaść o zaledwie "kilkadziesiąt złotych miesięcznie". - A zatem nie sądzę, by były to jakieś bardzo istotne różnice. Przysłowiowy Kowalski odczuje niewielką ulgę - stwierdził Zuber.

Sonda
Czy w związku z drożyzną zmienisz pracę czy pójdziesz do szefa po podwyżkę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze