Wojna o waloryzację emerytur! Tyle ekstra mogą zyskać seniorzy! [TABELA]

2022-07-13 21:08

Inflacja pożera złotówki. Seniorom życie w tak trudnych czasach ma ułatwić waloryzacja emerytur i rent. By faktycznie tak się stało, podwyżka świadczeń musi być o wiele wyższa niż dotychczas. Tymczasem rząd upiera się przy ważnych wskaźnikach sprzed gigantycznej inflacji. Związkowcy chcą je znaczne podnieść, co realnie zwiększyłoby waloryzację. Trwa zażarta dyskusja. Kto przeważy szalę?

Emeryci

i

Autor: Shutterstock Nowe emerytury już od lipca

Waloryzacja emerytur. Rząd stopuje podwyżki

Inflacja pędzi jak szalona. Prognozowana inflacja na 2022 rok wynosi 14,2 proc. To jeden z parametrów branych pod uwagę przy wyliczaniu tak zwanego wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Ów wskaźnik to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. W marcu tego roku wskaźnik waloryzacji wyniósł 7 proc. O tyle zatem wzrosły świadczenia seniorów. Gołym okiem widać, że taka podwyżka świadczeń nie wyrównuje gigantycznych strat związanych z panującą w Polsce drożyzną. Czy w przyszłym roku waloryzacja będzie wyższa? Właśnie trwają dyskusje nad kluczowymi przepisami. Związkowcy chcą, by podnieść ważny parametr z 20 proc. do 50 proc. i tym samym podnieść znaczniej kwoty emerytur i rent. Niestety, rząd póki co tej propozycji mówi nie i upiera się przy utrzymaniu tego parametru na obecnym poziomie, przyczyniając się tym samym do mniejszej podwyżki. Sprawdź, o ile wzrosłaby Twoja emerytura, gdyby rząd przyjął propozycję związkowców i tym samym ostatecznie podniósł emerytury i renty o 20,95 proc. Różnica może wynieść od 50 do 250 zł (propozycja rządu versus propozycja związkowców). Zatem jest o co walczyć.

Waloryzacja - co ten termin oznacza

Waloryzacja – zasada prawna, która określa, że w razie zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania, wierzyciel powinien otrzymać równowartość ekonomiczną wierzytelności z chwili jej powstania. Zasadę tę stosuje się w przypadku emerytur i rent.

Pieniądze to nie wszystko. Gertruda Uścińska
Sonda
Czy emerytura/renta starcza Ci na życie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki