Od czego zależy cena winiety?

Wybierasz się w podróż za granicę samochodem? Sprawdź, ile kosztują winiety i gdzie je kupić

2022-08-06 5:01

Wiele europejskich autostrad jest płatnych, a opłaty te mogą być pobierane na dwa sposoby - na bramkach lub w postaci czasowych winiet. Dzięki nim kierowca płaci raz i przez określony na winiecie czas może korzystać z autostrad do woli. Jakie są ceny winiet w Europie, gdzie kupić winiety i jak zapłacić za autostrady dzięki winietom online?

Od czego zależy cena winiety?

Cena winiety zależy bezpośrednio od czasu jej obowiązywania. Jeśli np. kupimy winietę na tydzień, ale nasz urlop trwa dłużej, musimy na drogę powrotną przez ten sam kraj kupić drugą winietę. Dostępne są one na stacjach benzynowych, przy granicach, często także w supermarketach. Niektóre kraje umożliwiają także zakupienie winiet online.

Elektroniczny system opłat za autostrady obowiązuje m.in. w Austrii, Bułgarii oraz na Węgrzech i Słowacji. Kupując winietę przez internet, będziemy musieli podać numer rejestracyjny, kraj zarejestrowania pojazdu, a także wybrać czas, w którym winieta będzie ważna. Potwierdzenie opłacenia winiety i fakturę otrzymamy w e-mailu.

Ile zapłacimy za winiety w tych krajach?

Aby jeździć austriackimi autostradami i drogami ekspresowymi przez 10 dni musimy nabyć winietę za 9,6 euro, dwa miesiące podróżowania to koszt 28,2 euro, rok - 93,8 euro. W Czechach za 10 dni zapłacimy 310 koron, za miesiąc 440 koron, a rok to koszt 1500 koron. Na Słowacji natomiast zapłacimy odpowiednio 10, 14 i 50 euro. Na Węgrzech natomiast są dostępne tylko dwa przedziały obowiązywania winiet: miesiąc - koszt 5100 forintów, oraz na rok - 48.800 forintów.

Minimalny czas obowiązywania winiety w Słowenii to 7 dni i kosztuje ona 15 euro. Opłata za autostrady na miesiąc to koszt 30 euro, a na rok - 110 euro. Bułgaria oferuje kierowcom aż 5 rodzajów winiet. Na weekend, która kosztuje 10 lewów. Tydzień jazdy to 15 lewów, a miesiąc 30 lewów. Trzy miesiące jazdy po Bułgarii to koszt 54 lewów, a rok - 97 lewów. Aby podróżować po Szwajcarii musimy wykupić jedyną dostępną winietę, która obowiązuje przez cały rok, a jej koszt to 40 franków.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze