Sprzęt wojskowy najwyższej jakości trafił do Polski. To południowokoreańskie czołgi K2 [ZDJĘCIA]

i

Autor: Ministerstwo Obrony Narodowej

Wojskowe zakupy

Wydatki na zbrojeniówkę nadal się rozkręcają. MON wyda w 2023 ponad 100 mld zł

2022-12-29 18:08

W 2023 roku Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wydać nawet 130 mld zł na zbrojenia! Część zostanie przeznaczone na kolejne transze za kontrakty z 2022 roku, mniej niż połowa sfinansuje nowy sprzęt dla polskiej armii. W nowym roku możemy spodziewać się wzmocnienia systemu obrony przeciwlotnicznej i przeciwrakietowej.

Co kupiła polska armia w 2022 roku?

W 2022 roku Ministerstwo Obrony Narodowej wydało rekordowo ponad 100 mld zł na zbrojenia, a wszystko wskazuje na to, że drugą taką kwotę wydamy również w 2023 roku. W przyszłym roku, zgodnie z ustawą budżet na obronność ma stanowić przynajmniej 3 proc. PKB, tj. ponad 97 mld zł, plus pieniądze z Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. To łącznie powinno dać kwotę ponad 130 mld zł. Do tej pory w historii III RP kwoty przeznaczane na zbrojenia nie przekraczały 30-40 mld zł.

Jakie wydatki składają się na sprzęt dla polskiej armii? We wtorek 27 czerwca podpisano umowę na zakup dwóch satelitów obserwacyjnych wraz z naziemnym sprzętem do ich obsługi. Urządzenia zostaną wyprodukowane przez Airbus Defence and Space, do polskiego wojska trafią do 2027 roku, a niedługo będziemy mogli korzystać z informacji, które pozyskują podobne satelity na rzecz armii francuskiej. Ponadto polska armia weźmie w leasingu amerykańskie latające statki bezzałogowe MQ-9A Reaper oraz podpisanie umowy na budowę dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego Delfin, co będzie kosztować łącznie 620 mln euro netto.

W 2022 roku doszło również do rekordowej transakcji zakupu 250 amerykańskich czołgów Abrams. Transakcja kosztowała 4,75 mld dolarów netto, a zamówienie ma zostać zrealizowane do 2026 roku. Ponadto zapłacimy 3,37 mld dolarów za 180 czołgów K2 i 2,4 mld dolarów za 212 armatohaubic K9, a w każdej z w/w umów znajdują się dostawy amunicji, pakiety szkoleniowe i logistyczne dla polskiej armii.

Z kolei Korei Południowej zamówiono za 3,55 mld dolarów netto 218 wyrzutni K239 Chunmoo pozwalającym na ostrzał na odległość 300 km. Pierwsze armatohaubuce trafiły już do Polski, a całość zamówienia ma zostać zrealizowana do 2027 roku. 

W 2022 roku Agencja Uzbrojenia podpisała także umowę za 8 mld zł na zakup 32 śmigłowców wielozadaniowych AW149. Większość maszyn ma zostać wyprodukowane w Polsce, w PZL-Świdnik. Dostawy mają zostać zrealizowane w 2029 roku. 

Jakie zakupy MON planuje dla polskiego wojska?

Na 2023 rok z MON planuje transfer technologii i rozpoczęcie produkcji czołgów, armatohaubic i amunicji w Polsce za pośrednictwem umowy z Koreą Południową. Ponadto w przyszłym roku ma dojść do transakcji finalizującej zakup śmigłowców AH-64 Apache, choć nie jest wiadomo jeszcze jak dużo ich zakupimy. Niewiadomą pozostaje także ilość HIMARS-ów. 

Podpisana zostanie również umowa na dostarczenie polskiej armii tysiąca wozów pływających produkowanych w Hucie Stalowa Wola Borsuk. Sprzęt jest obecnie testowany po 10 latach pracy nad ich wdrożenie. 

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Sonda
Jak oceniasz obecny stan polskiej armii?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze