Banknot

i

Autor: shutterstock Banknot

Wysokie stopy procentowe to nie zagrożenie, a szansa. Oszczędzanie znów będzie opłacalne

2022-02-06 13:02

W kontekście ostatnich podwyżek stóp procentowych pisze się jedynie w kontekście "dramatu kredytobiorców". Faktycznie, stopy procentowe w czasie pandemii były zaniżone, Polacy korzystali z tanich kredytów. Teraz przy ich wysokim stanie, muszą płacić wyższe raty, których często nie przewidzieli, gdy planowali zaciągnięcie zobowiązania. Jest jednak druga strona medalu. Wyższe stopy procentowe, to również wyższe oprocentowania lokat w bankach. Według raportu Biura Informacji Gospodarczej prawie połowa Polaków nie oszczędza. Teraz będą mieli szansę, aby zacząć odkładać pieniądze na lokatę.

Wysokie stopy procentowe korzystne dla oszczędzających

Biuro Informacji Gospodarczej poinformowało, że 43 proc. Polaków ma żadnych oszczędności. Jak piszą eksperci Inbank wynika to z tego, że Polacy nie są skłonni do ryzykowanych decyzji w czasach niepewności gospodarczej. Jednak tradycyjne instrumenty finansowe takie, jak lokaty traciły ze względu na niskie stopy procentowe. Ostatnie, drastyczne podwyżki dokonane przez RPP mogą odwrócić ten trend.

ZOBACZ Kataklizm kredytobiorców. RPP szykuje potężne podwyżki stóp procentowych [GALERIA]

EKG 2021. TOMASZ CHRÓSTNY - Prezes UOKiK ostrzega przed inwestycjami w mieszkania.

Według Narodowego Banku Polskiego w listopadzie 2021 roku wzrosła wysokość wpłat na lokaty. Jednocześnie według Biura Informacji Gospodarczej prawie połowa Polaków nie ma oszczędności. Jako przyczyny wskazują drożyznę (82 proc.) i większe wydatki bieżące (52 proc.). 42 proc. badanych stwierdziło, że ich oszczędności będą się kurczyły.

Polacy mogą szukać bezpiecznych inwestycji

Jak wynika z raportu Inbank, lokaty to najbezpieczniejsza forma lokowania kapitału. Klienci znają oprocentowanie, ponadto w razie problemów finansowych instytucji finansowej, depozyty mają gwarancje do 100 tys. euro. Nie potrzeba również specjalistycznej wiedzy, ani ma dużego ryzyka związanego z zmianami na rynku.

- Chcemy wspierać naszych klientów w gromadzeniu oszczędności, dlatego wprowadziliśmy nowe, wyższe stawki dla lokat terminowych, z roczną stopą oprocentowania nawet do 2,5% w skali roku. Jest to obecnie najlepsza oferta na polskim rynku, niewymagająca od klientów spełnienia dodatkowych warunków” - podkreśla Tomasz Rzeski, Country Sales Manager Oddziału Inbank w Polsce.

Sonda
Planujesz zainwestować pieniądze w lokatę bankową?

Oczywiście oprocentowanie uzależnione od stóp procentowych jest na ten moment niższe niż wskaźniki inflacji, więc pieniądze na lokacie również tracą wartość nabywczą. Niemniej lokata jest na pewno korzystniejsza niż trzymanie pieniędzy "w skarpecie".

Ponadto coraz wyższe oprocentowanie będzie skłaniać klientów do trzymania pieniędzy na lokatach. To poskutkuje tym, że sporo pieniędzy odpłynie z rynku, co może być czynnikiem wyhamowującym nie tylko inflację, ale również wzrost cen na rynku mieszkań, w które wiele osób inwestowało po obniżce stóp procentowych.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze