Emerytura matczyna

i

Autor: Wolfgang Eckert/Pixabay Emerytura matczyna, rodzicielskie świadczenie uzupełniające

Wyższe emerytury dla opozycjonistów. Wiemy, jaką dostaną podwyżkę

2021-04-21 14:38

Dobra wiadomość dla niektórych emerytów. Najniższe z ich świadczeń wzrosną do 2,4 tys. zł. Na wyższe emerytury będą mogli liczyć działacze opozycji PRL, osoby, które z powodów politycznych, stały się niepełnosprawne, kombatanci, czy deportowani do pracy przymusowej. Wyższa emerytura dla nich to efekt podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy dla byłych działaczy opozycji komunistycznej. Wyjaśniamy, kto jeszcze może liczyć na wyższą emeryturę oraz jak zmieniły się limity dochodów dla tych opozycjonistów, którzy ubiegają się o pomoc pieniężną.

Wyższe emerytury i nie tylko

Emerytury w naszym kraju nie należą do najwyższych, a seniorzy muszą starać się o to, by związać koniec z końcem. Biorąc pod uwagę podwyżki cen żywności, opłat za media a także stałe leki, które w większości pochłaniają lwią część świadczeń z ZUS, liczy się każda złotówka. Na sporo wyższą emeryturę będą mogli liczyć m.in działacze opozycji PRL. Najniższe świadczenia wzrosną do 2,4 tys. zł. We wtorek 20 kwietnia Prezydent Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy dzięki czemu sytuacja materialna seniorów, którzy mają zasługi dla ojczyzny ulegnie poprawie. Szczegóły nowelizacji, według Radia Zet, mają zakładać specjalne wyrównania dla tych opozycjonistów, którzy otrzymują świadczenia z ZUS niższe niż 2,4 tys. zł brutto. Takie świadczenie wyrównawcze ma być wypłacane w kwocie różnicy między 2,4 tys. zł a wysokością świadczenia pobieranego z zakładu ubezpieczeń społecznych.

Kto dostanie podwyżkę emerytury

Czy tylko działacze opozycji antykomunistycznej mogą liczyć na wyższe świadczenie? Nie. Seniorów uprawnionych do tej podwyżki będzie więcej. Oprócz opozycjonistów PRL obejmie ona także kombatantów, osoby, które zostały deportowane do pracy przymusowej, represjonowanych z powodów politycznych, żołnierzy-górników a także niewidome ofiary działań wojennych.

Premier Mateusz Morawiecki zarejestrował się na szczepienie

Wyższa pomoc pieniężna

Podwyżka emerytur do 2,4 tys. zł brutto to nie wszystko. Osoby, których dotyczy ta regulacja, będą mogły liczyć na wyższą nich dotychczas pomoc pieniężną. Jednorazowa pomoc pieniężna wypłacana będzie w kwocie 1876,32 zł, co stanowi 150 proc. najniższej emerytury. Z kolei pomoc udzielana na pokrycie kosztów wyrobów medycznych może sięgnąć 4378,08 zł (tj. 350 proc. najniższej emerytury). Jeśli zaś opozycjoniści zdecydują się na dostosowanie mieszkania do stopnia i rodzaju niepełnosprawności wsparcie może sięgać 5628, 96 zł co stanowi 450 proc. najniższej emerytury. Tu obowiązuje limit dochodowy. Osoba samotnie gospodarująca nie może przekroczyć dochodu 3627,55 zł, czyli 290 proc. najniższej emerytury. Z kolei w rodzinie ten limit sięga 220 proc. najniższej emerytury i wynosi 2751,94 zł. O taką pomoc będą mogli ubiegać się opozycjoniści PRL z wysokim stopniem niepełnosprawności

Wyższa pomoc okresowa

Limity zostały zmienione także przy ubieganiu się o pomoc okresową do której prawo ma działacz gospodarujący samotnie, którego kwota stanowi 220 proc. najniższej emerytury (2751 ,94 zł).

Urlop gratis dla pracujących

Ci z opozycjonistów, którzy nadal pracują będą mogli cieszyć się dłuższym urlopem. Zgodnie z nowelizacją ustawy, którą podpisał Andrzej Duda dostaną oni aż 5 dni dodatkowego urlopu w roku kalendarzowym.

Sonda
Czy jesteś za wypłacaniem emerytury honorowej?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany