Ważne zmiany w refundacji leków
Od 1 stycznia 2024 roku jedna z flozyn – dapagliflozyna - stosowana u pacjentów z niewydolnością serca, przewlekłą chorobą nerek i cukrzycą typu 2 ponownie znajdzie się na liście leków refundowanych po dwumiesięcznej przerwie. Refundacji podlega też relugoliks stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego oraz pierwsza szczepionka na półpasiec, do stosowania u pacjentów powyżej 65 roku życia, u których występuje wyższe ryzyko zachorowania oraz powikłań. Chodzi o szczepionkę Shingrix - rekombinowaną, z adiuwantem, kosztującą nawet ponad 1 tys. zł.
Wyższe ceny leków recepturowych
Więcej zapłacimy za leki recepturowe, przygotowywane na receptę w aptece. Mogą to być maści, krople, czopki, emulsje lub proszki. NFZ nie będzie pokrywał pełnych kosztów produkcji, a zapłata przejdzie na pacjenta. Jeśli koszt produkcji przekroczy limit finansowania NFZ, opłatę ryczałtową poniesie pacjent. Jak pisze gazeta.pl - nie wiadomo, jak duże będą to kwoty, bo zależy to od konkretnego leku, a ceny mogą różnić się pomiędzy aptekami.
Zmiany na SOR-ach
Od 1 stycznia 2024 roku na SOR-ach będzie selekcja pacjentów. Każdej osobie zgłaszającej się się na szpitalny oddział ratunkowy zostaną przypisane kolory:
* czerwony – oznaczający stan bezpośredniego zagrożenia życia,
* żółty – przypadek pilny, ale niezagrażający życiu,
* zielony lub niebieski – przypadki stabilne, niewymagające natychmiastowej pomocy lekarza.
Pozwoli to na wybranie pacjentów w stanie zagrożenia życia, wymagających przyjęcia w pierwszej kolejności. Najlżej chorzy pacjenci (zieloni i niebiescy) nie będą oczekiwać przez wiele godzin na przyjęcie przez lekarza na SOR. Pacjentów będzie można odesłać do POZ lub punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.