Obowiązek noszenia maseczki także na ulicy. Co grozi za jej brak?

i

Autor: pexels.com Obowiązek noszenia maseczki także na ulicy. Co grozi za jej brak?

Zakaz jedzenia i picia w miejscach publicznych. Nowe obostrzenia i surowe kary

2020-10-14 12:48

Żarty się skończyły, a sytuacja związana z pandemią staje się niebezpieczna. Bez natychmiastowym działań wymknie się ona spod kontroli i znajdziemy się w punkcie, gdzie jedynym rozwiązaniem może być kolejny lockdown, co będzie miało katastrofalny wpływ na gospodarkę. Od soboty, 10 października w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i usta w przestrzeni publicznej, także na świeżym powietrzu. Czy zatem dozwolone jest jedzenie i picie na zewnątrz?

Eksperci nie są zgodni, czy wysokie przyrosty chorych to już druga fala pandemii, czy jeszcze pierwsza. Bez wątpienia jednak sytuacja robi się coraz trudniejsza, w środę, 14 października ponownie odnotowaliśmy rekordową liczbę dobowych zachorowań i aż 116 osób zmarło. Konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które zahamują rozwój epidemii. To już ostatni dzwonek na podjęcie takich działań.

Zobacz takżeGODZINY DLA SENIORÓW już od jutra. Jakie są zasady? W jakich sklepach?

Jednym z obostrzeń wprowadzonych przez rząd, które może skutecznie zmniejszyć liczbę zachorowań jest nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Taki obowiązek wszedł w życie 10 października. Wiele osób jednak zastanawia się, czy nakaz korzystania z maseczek ochronnych bądź przyłbic oznacza również brak możliwości jedzenia i picia na ulicy. Głos w tej sprawie zabrał Główny Inspektorat Sanitarny, który orzekł, że nakaz zakrywania ust i nosa nie zawiera odstępstw i dotyczy również picia i jedzenia. Zatem z kawą czy kebabem musimy się wstrzymać aż dojdziemy do domu lub pracy.

Czytaj też: Straty i marnotrawstwo w sektorze spożywczym. OGROM żywności trafia do kosza

Łukasz Szumowski ma koronawirusa. Wiemy, jakie ma objawy
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze