Tego jeszcze nie było! W tym kraju wprowadzony zostanie podatek od bekania

i

Autor: pixabay.com

Uwaga przedsiębiorcy

Zmiana formy opodatkowania. W poniedziałek 22 sierpnia mija termin

2022-08-22 11:44

Ryczałtowcy, którzy chcieliby od drugiego półrocza przejść na skalę podatkową, mogą to zrobić do 22 sierpnia – przypomina firma inFact. Ryczałtowcy, którzy chcieliby od drugiego półrocza przejść na skalę podatkową, mogą to zrobić do 22 sierpnia. Aby zmienić formę opodatkowania, należy zmodyfikować wpis w CEIDG - podano w informacji prasowej firmy inFact.

Rozliczenia podatkowe na zasadach ogólnych

„Po wyborze skali podatkowej podatnik będzie mógł w rozliczeniu za 2022 rok skorzystać z pełnej kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł)" – wyjaśniono w informacji prasowej. Jak dodano do drugiego progu podatkowego będzie wpadał po przekroczeniu kwoty 120 tys. zł. "Co ważne, do tych limitów nie będzie brany pod uwagę przychód z pierwszej połowy roku, który był rozliczany jeszcze według ryczałtu. Przejście na skalę podatkową może więc być dla wielu przedsiębiorców opłacalne” - czytamy.

Wskazano w niej, że korzyści ze zmiany formy opodatkowania odczują wszyscy, którzy za drugą połowę roku osiągną przychody do 135 tys. zł (a za cały rok – 270 tys. zł), przy opłacanym „dużym ZUS” i stawce ryczałtu w wysokości 17 proc. Dodano, że zysk podatnika wyniesie minimalnie ok. 100 zł i będzie tym większy, im mniejsze przychody podatnik osiągnie w drugiej połowie roku.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

„Poziom osiągniętych korzyści będzie więc uzależniony głównie od stawki ryczałtu, wartości przychodów osiąganych w drugim półroczu i kosztów, które obniżają podstawę opodatkowania. Co więcej, wybór skali w połowie roku może być dla podatnika jeszcze korzystniejszy, jeśli będzie ponosił koszty. Obecni ryczałtowcy mogą się zastanowić, czy w drugim półroczu nie doposażyć firmy np. w nowy komputer czy inne składniki majątkowe. Skala da im możliwość zaliczenia tego w koszty, czego nie mogą zrobić na ryczałcie. Półroczne +okienko+ jest do takich celów świetną okazją” – wskazano w informacji.

Prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej

Przypomniano, że po przejściu na skalę podatkową od połowy roku nie będzie można rozliczyć się za 2022 rok wspólnie z małżonkiem ani skorzystać z preferencyjnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dziecko. Będzie natomiast przysługiwało prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej, czyli obniżenia podatku w wysokości 1112 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000 zł na trzecie i 2700 na czwarte i każde kolejne.

Dodano, że podatnik powinien poinformować ZUS o zmianie formy opodatkowania dopiero w maju 2023 roku, składając druk ZUS DRA za kwiecień 2023. Wówczas będzie musiał oznaczyć specjalne pole informując, że zmienił w ubiegłym roku formę opodatkowania i przeszedł na skalę podatkową. Wskazano także, że jeśli podatnik zmieni formę opodatkowania za 2022 rok, będzie musiał w 2023 roku złożyć dwa PIT-y: PIT-28 dla ryczałtu i PIT-36 dla skali podatkowej. Od przyszłego roku terminy składania PIT-ów będą uproszczone i wszyscy będą mieli taki obowiązek do 30 kwietnia.

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze