Zakład Ubezpieczeń Społecznych

i

Autor: WrS.tm.pl flickr.com Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Mija ważny termin dla firm

Zmiana formy opodatkowania za 2022 rok. Mija ważny termin dla firm

2022-08-19 12:47

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, w tym roku wyjątkowo mogą zmienić formę opodatkowania po raz drugi. Dla części przedsiębiorców, którzy chcieliby dokonać takiej zmiany w trakcie roku, już wkrótce mija bardzo ważny termin. Czasu zostało niewiele.

Ryczałtowcy, którzy chcieliby od drugiego półrocza przejść na skalę podatkową, mogą to zrobić tylko do 22 sierpnia. Aby tego dokonać wystarczy zmodyfikować wpis w CEIDG na stronie biznes.gov.pl. Trzeba pamiętać, że zmiana formy opodatkowania w CEIDG  wiążąca na kolejne lata. Będzie nadal obowiązywać podatnika, nawet gdy nie zmieni jej w 2023 roku. Jeśli więc ktoś będzie chciał wrócić na ryczałt powinien na początku roku ponownie zmienić wpis w CEIDG. 

Tańczące z Promocjami 18.08.22

Korzyści dla przedsiębiorców przy zmianie formy opodatkowania

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt wyjaśnia, którzy przedsiębiorcy mogą skorzystać na tym rozwiązaniu. Po wyborze skali podatkowej podatnik będzie mógł w rozliczeniu za 2022 rok skorzystać z pełnej kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł). Do drugiego progu podatkowego będzie wpadał po przekroczeniu kwoty 120 tys. zł. Do tych limitów nie będzie brany pod uwagę przychód z pierwszej połowy roku, który był rozliczany jeszcze według ryczałtu. Przejście na skalę podatkową może więc być dla wielu przedsiębiorców opłacalne. Korzyści ze zmiany formy opodatkowania odczują wszyscy, którzy za drugą połowę roku osiągną przychody do 135 tys. zł (a za cały rok – 270 tys. zł), przy opłacanym dużym ZUS i stawce ryczałtu 17 proc. Zysk jest w tej sytuacji niewielki, bo wyniesie ok. 100 zł, jednak im mniejsze przychody podatnik osiągnie w drugiej połowie roku, tym korzyść będzie większa.

Zobacz też: Michael Burry, słynny inwestor, wieszczy krach na giełdzie. Wyprzedał większość akcji

Poziom osiągniętych korzyści będzie więc uzależniony głównie od stawki ryczałtu, wartości przychodów osiąganych w drugim półroczu i kosztów, które obniżają podstawę opodatkowania. Co więcej, wybór skali w połowie roku może być dla podatnika jeszcze korzystniejszy, jeśli będzie ponosił wydatki. Skala da im możliwość zakupów niezbędnych dla firmy zaliczenia tego w koszty, czego nie mogą zrobić na ryczałcie.

Z jakich ulg nie można skorzystać po zmianie formy opodatkowania?

Po przejściu na skalę podatkową od połowy roku nie będzie można rozliczyć się za 2022 rok wspólnie z małżonkiem. Podatnik nie będzie mógł też skorzystać z preferencyjnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dziecko. Będzie natomiast przysługiwało mu prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej, czyli obniżenia podatku w wysokości 1112 zł na pierwsze i drugie dziecko, 2000 zł na trzecie i 2700 na czwarte i każde kolejne.

ZUS i składka zdrowotną po zmianie formy opodatkowania

Jak wyjaśniają eksperci inFakt -składka zdrowotna należna za lipiec, a więc płatna w sierpniu, będzie wynosiła wartość minimalną - 270,90 zł dla wszystkich, którzy zmienią formę opodatkowania od połowy roku. Dopiero składka zdrowotna za sierpień, płatna we wrześniu, będzie wyliczana już jako 9 proc. dochodu z lipca. Co ważne, podatnik powinien poinformować ZUS o zmianie formy opodatkowania dopiero w maju 2023 roku, składając druk ZUS DRA za kwiecień 2023. Wówczas będzie musiał oznaczyć specjalne pole informując, że zmienił w ubiegłym roku formę opodatkowania i przeszedł na skalę podatkową.

Zobacz też: Branża ciepłownicza uniknie nowego podatku

 Maj 2023 roku jest istotny także dlatego, że wtedy będzie można dopłacić ewentualną niedopłatę składki zdrowotnej do 22 maja lub zawnioskować o zwrot nadpłaty składki. Jeśli podatnik przegapi ten termin, to zwrotu nie otrzyma.

Dwa PIT-y za 2022 rok

Jeśli podatnik zmieni formę opodatkowania za 2022 rok, będzie musiał w 2023 roku złożyć dwa PIT-y: PIT-28 dla ryczałtu i PIT-36 dla skali podatkowej. Od przyszłego roku terminy składania PIT-ów będą uproszczone i wszyscy będą mieli taki obowiązek do 30 kwietnia.

Sonda
Czy podatki dla przedsiębiorców w Polsce są za wysokie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze