Pieniądze od ZUS w wieku 55 lat. Komu przysługują?
Przypomnijmy. Co do zasady, aby móc starać się o wcześniejszą emeryturę należy przepracować w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze 15 lat w przypadku kobiet, które mogą skorzystać ze świadczenia w wieku 55 lat i dla mężczyzn do osiągnięcia przez nich 60 lat. Tak jest w przypadku np. kolejarza czy dziennikarza. Ale są też wyjątki.
Przykładowo: tancerz, akrobata, gimnastyk, ekwilibrysta, kaskader: 40 lat (kobieta) i 45 lat (mężczyzna), żongler, komik cyrkowy, aktor teatru lalek: 50 lat (kobieta) i 55 lat (mężczyzna), muzyk grający na instrumentach dętych, treser zwierząt drapieżnych: 45 lat (kobieta) i 50 lat (mężczyzna).
Potwierdzenie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stanowi odpowiedni wpis na naszym świadectwie pracy. Wpisu dokonuje pracodawca.
Wcześniejsza emerytura. Dokumenty, które musisz mieć
Jak podaje ZUS na swojej stronie osoba, która chce skorzystać z wcześniejszej emerytury musi wypełnić i złożyć do ZUS wniosek o emeryturę (EMP) wraz z informacją o okresach składkowych i nieskładkowych (ERP-6). Formularze są dostępne w placówkach jak i on-line.
Do wniosku trzeba dołączyć dokumenty, które potwierdzą:
- okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
- okresy składkowe i nieskładkowe (wykazane przez nas w informacji o okresach składkowych i nieskładkowych), np. świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu, zaświadczenia o okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych czy np. przebywania na urlopie wychowawczym,
- wynagrodzenie, jakie otrzymywaliśmy w okresach zatrudnienia lub ubezpieczenia.
Wniosek należy złożyć nie wcześniej niż na 30 dni przed spełnieniem warunków do przyznania świadczenia lub zamierzonym terminem przejścia na emeryturę. - czytamy na stronie ZUS.
Do przejścia na wcześniejszą emerytury kluczowe jest zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracu inaczej ZUS nie zaliczy nam go do stażu pracy, a wtedy może nam zabraknąć odpowiedniego stażu.
Polecany artykuł: